Wystawa pamiątek po Papieżu w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu

Laskę Jana Pawła II, plecak i jego czerwone buty, w których chodził po górach i setki innych pamiątek będzie można niebawem zobaczyć w Przemyślu. Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu gromadzi przedmioty związane z Janem Pawłem II od początku jego pontyfikatu. – Skatalogowałam dopiero połowę pamiątek po Ojcu Świętym. Wiele rzeczy ciągle jest jeszcze w skrzyniach, a są ich setki – mówi kustosz muzeum, siostra Floriana Leśnicka.
Wiele z nich to osobiste rzeczy Papieża jeszcze z lat jego pracy w Krakowie. – Mamy plecak, w którym w latach sześćdziesiątych wyruszał na wycieczki w góry. Czerwone buty, w których chodził jak był Papieżem, jego sutanny i piuskę. Jest też rzeźba Matki Boskiej Fatimskiej, którą Ojcu Świętemu podarował premier Portugalii. Figurka wykonana jest z alabastru i trafiła do Przemyśla w październiku ubiegłego roku. – Gdy teraz patrzę na te rzeczy serce mi się ściska – dodaje siostra Floriana.

Wystawa, która zostanie otwarta 3 maja będzie nosiła tytuł „Idzie nowych ludzi plemię”. Dlaczego taki? – Ojciec Święty wiele podróżował po świecie i głosił ewangelię w różnych jego zakątkach. Przywoził stamtąd pamiątki, które później ofiarowywał muzeum. To wystawa poświęcona jego życiu i dziełu – wyjaśnia kustosz. Wiele darów Ojciec Święty przekazał osobiście siostrom sercankom, które opiekują się muzeum. Dużą liczbę eksponatów przywiózł ks.arcybiskup Józef Michalik, metropolita przemyski. – Papież zwykł wtedy mówić do naszego arcybiskupa: a to dla naszego muzeum – opowiada siostra Floriana
Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu istnieje już ponad sto lat. Założył je biskup Józef Sebastian Pelczar w 1902 r.