XX przemyski festiwal Jazz nad Sanem

Na zakończenie jubileuszowego, XX Jazzu nad Sanem zorganizowanego przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK wystąpiła Anna Maria Jopek. Ten niezwykły koncert metafizycznej artystki związany był z promocją najnowszej płyty BMW Jazz Club VOLUME 1 ANNA MARIA JOPEK Jo&Co. Przemyśl był pierwszym miastem na polskiej trasie koncertowej promującej ten krążek. Finał nastąpi 2 grudnia br. w Dąbrowie Górniczej, a po drodze będą jeszcze: Wrocław, Bydgoszcz, Gdynia, Kielce, Lublin i Kraków.
Już od pierwszych taktów urzekającej niezwykłymi frazami muzyki, artystka wprowadziła widownię w niepowtarzalną atmosferę właściwą tylko dla jej twórczości. Przez prawie dwie godziny czarowała nastrojem, który jak balsam koił spragnione czułości dusze widzów. Piosenki utrzymane w stylistyce z pogranicza różnych gatunków zdają się definiować muzyczną osobowość Anny Marii Jopek. Wszystkie prezentowane utwory spotykały się z takim samym, entuzjastycznym przyjęciem. W tym kontekście nie dziwi fakt, iż płyta BMW Jazz Club VOLUME 1 ANNA MARIA JOPEK Jo&Co uzyskała status złotej tuz po ukazaniu się. W dziele uwrażliwiania na prawdziwe piękno muzyki pomagał jej pochodzący z Tunezji Dhafer Youssef, którego głos – jak powiedziała sama Anna Maria Jopek – wydaje się być jednym z najcenniejszych skarbów współczesnej muzyki. Na zamkowej scenie obok Anny Marii Jopek i Dhafera Youssefa wystąpili jeszcze: Marek Napiórkowski – gitara, Robert Kubiszyn – kontrabas, Paweł Dobrowolski – perkusja, Pedro Nazaruk – gitara akustyczna, flety, cymbały.
Do Przemyśla na ten koncert zjechali widzowie z kilku miast naszego regionu. Był również niestrudzony Fanklub z Warszawy. Szkoda tylko, że nie wszyscy chętni mogli wysłuchać tego koncertu. Bilety „rozeszły” się na trzy tygodnie przed występem, a chętnych do ich nabycia było dwa, a może i trzy razy więcej niż może pomieścić sala widowiskowa. Były dostawki, a nawet bilety dla chętnych do wysłuchania tego koncertu na stojąco, ale i to było za mało. No cóż – szkoda.

Anna Maria Jopek urodziła się 14 grudnia 1970 w Warszawie. Jest wokalistką (trzy oktawy), pianistką, kompozytorką, autorką tekstów piosenek, producentką nagrań. Jest również zdobywczynią 15 płyt złotych i platynowych. Wydała kilkanaście albumów i około trzydziestu singli. Jest laureatką wielu konkursów i wyróżnień. Ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie fortepianu, studiowała też na wydziale jazzu w Manhattan School of Music w Nowym Jorku. Jest stypendystką warszawskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i nowojorskiego Columbia University. Prywatnie jest żoną Marcina Kydryńskiego i córką Stanisława Jopka, tenora Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Ma dwójkę dzieci: Franciszka (ur. 1998) i Stanisława (ur. 2000).