Zakończył się 32. Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego

Zakończył się 32. Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego. Tegoroczna edycja zgromadziła rekordową liczbę zespołów podwórkowych z całej Polski – aż dziewiętnaście. Festiwal jest najstarszą i najbardziej znaną tego typu imprezą w Polsce, ma za zadanie chronienie i pielęgnowanie tych wszystkich wartości, które wiążą się ze stylem i repertuarem kapel podwórkowych i jak zauważył jeden z jurorów Jerzy Dynia „przemyska impreza, mimo, że jest to już trzydziesta druga edycja, ciągle żyje i rozwija się. To właśnie dzięki spotkaniom kapel w Przemyślu, folklor miejski jest prezentowany przez przyjeżdżające tu z całej Polski kapele na coraz wyższym poziomie.”

W tegorocznej imprezie wzięły udział kapele z różnych zakątków Polski m.in. z Bartoszyc, Buku, Częstochowy, Gostynia, Grajewa, Ornontowic, Radomia, Warszawy, Woli Krzysztoporskiej, a także reprezentujące województwo podkarpackie kapele z Dynowa, Przeworska, Rzeszowa, Sanoka, Sędziszowa, Wysokiej i Przemyśla. Ponadto gościnnie wystąpili Lwowska Kapela Podwórkowa „Ta Joj” z Przemyśla oraz kabaret „Czesuaf”, laureat ubiegłorocznego Przeglądu Kabaretowego „PAKA”.

Kapele koncertowały nie tylko na scenie Centrum Kulturalnego, gdzie odbywały się przesłuchania konkursowe, ale również muzykowały na przemyskich osiedlach i podwórkach. .
Jury w składzie: Kazimierz Miler, Jerzy Dynia, Antoni Guran i Józefa Zając-Jamróz, podkreśliło bardzo wysoki i wyrównany poziom zespołów uczestniczących w festiwalu oraz zauważyło dalszy rozwój tej kulturotwórczej imprezy. – „Jurorzy mieli w tym roku wyjątkowo trudne zadanie w wydaniu werdyktu z uwagi na wyrównany, a jednocześnie wysoki poziom większości kapel. Zespoły opracowują coraz staranniej swoje programy, wprowadzają do repertuaru wciąż nowe piosenki, w tym również własne kompozycje” – powiedział J. Dynia.

Po wysłuchaniu prezentacji konkursowych jury przyznało:
– I nagrodę ufundowaną przez Karpacką Spółkę Gazownictwa wraz ze statuetką ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu dla Kapeli “Paka z Grajewa” z Miejskiego Domu Kultury w Grajewie,

– II nagrodę ufundowaną przez Zarząd Województwa Podkarpackiego dla Kapeli Folkloru Miejskiego “Fidelis”z Przemyśla,

– III nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Przemyśla dla Częstochowskiej Kapeli Biesiadnej “Grupa Romana” z Częstochowy.

Ponadto jury przyznało sześć równorzędnych wyróżnień ufundowanych przez Centrum Kulturalne w Przemyślu:

– Kapeli Podwórkowej “Barty” z Bartoszyc,
– Kapeli Podwórkowej “Śląskie Bajery” z Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach,
– Kapeli Podwórkowej “Eka” z Gostyńskiego Ośrodka Kultury “Hutnik”,
– Kapeli Praskiej z Domu Kultury “Rembertów” w Warszawie,
– Kapeli Podwórkowej “Piaskowianie” z Gminnego Ośrodka Kultury w Piaskach,
– Przeworskiej Kapeli Podwórkowej “Beka” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku.

Jury przyznało również kapelom honorowe dyplomy wraz z nagrodą pieniężną ufundowaną przez Janinę Juśko – animatorkę życia kulturalnego:

– Kapeli Podwórkowej “Paka Sędzisza” z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziszowie Małopolskim,
– Radomskiej Kapeli Podwórkowej “Halniacy” z Miejskiego Ośrodka Kultury “Amfiteatr” w Radomiu,
– Kapeli Podwórkowej “Tońko” z Miejskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Dynowie,
– Rzeszowskiej Kapeli Podwórkowej “Cianto” z Osiedlowego Domu Kultury R.S.M. “Tysiąclecia” w Rzeszowie,
– Kapeli Nadwiślańskiej z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście,
– Kapeli “Spod Dębu” z Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Krzysztoporskiej.

Festiwal zorganizowało Centrum Kulturalne w Przemyślu pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego, a fundatorem głównej nagrody była Karpacka Spółka Gazownictwa, Oddział Zakład Gazowniczy w Jarosławiu – mecenas sezonu artystycznego CK 2009/2010. Patronatem medialnym objęli go TVP Rzeszów, Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna “Nowiny” i tygodnik “Życie Podkarpackie”.