Zamek w Krasiczynie już po najważniejszych pracach

Spod rusztowań zasłaniających krasiczyński zamek powoli wyłania się nowa, odrestaurowana elewacja. Choć zamek czeka jeszcze co najmniej półtora roku odnawiania, najważniejsze prace już zakończono. Sporo zdjęć z remontu zamku moga obejrzeć Państwo w naszej galerii pod adresem www.galeria.epodkarpacie.com.
W Krasiczynie zakończona została konserwacja zewnętrznej elewacji zamku od strony dziedzińca. Lada dzień odsłonięte zostaną najpiękniejsze i największe w Europie malowidła ścienne. Wykonano je techniką stosowaną głównie w renesansie, polegającą na nakładaniu kilku warstw różnobarwnego tynku i zeskrobywaniu – według wzoru – warstwy wierzchniej.

Oprócz odnowionej elewacji, świetności zamkowi dodają odrestaurowane podcienia i tarasy. Także dziedziniec, na którym teraz ustawiono scenę, zyskał nową nawierzchnię z kostki granitowej.

Ale prace w Krasiczynie jeszcze się nie zakończyły. Trwa remont elewacji babińca i wieży zegarowej, a także prace przy baszcie Boskiej, w której wnętrzu znajduje się kaplica, porównywana przez historyków z Kaplicą Zygmuntowską na Wawelu. Do października ma zostać odnowiona część jej wyjątkowego wnętrza, a pozostała wraz ze znajdującymi się w baszcie kryptami, ma być gotowa w przyszłym roku. Wtedy także dobiegną końca prace przy wieży zegarowej i baszcie Papieskiej. Na następny rok zaplanowano również odnowienie części zamkowych pomieszczeń, które zostaną zaadaptowane na pokoje hotelowe i restaurację.

– Zewnętrzna część zamku na pewno będzie gotowa do 2007 roku, podobnie jak część jego pomieszczeń. To będzie prawdziwa perełka – mówi Stanisława Majewska, dyrektor zespołu zamkowo-parkowego w Krasiczynie.

Renowacja zamku w Krasiczynie finansowana jest ze środków Agencji Rozwoju Przemysłu i wojewódzkiego konserwatora zabytków.Zamek można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Wejścia co godzinę, od 9 do 16. Grupy zorganizowane mogą ustalić inne godziny zwiedzania. Bilet normalny kosztuje 5,50 zł, a ulgowy 3,50.