Zamek w Przemyślu i jego dzieje

Jest cennym zabytkiem, którego podczas wycieczki po Przemyślu nie można pominąć. Zamek Kazimierzowski to duma tego miasta oraz nie lada atrakcja dla każdego miłośnika historii. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

O Zamku w Przemyślu

Wiadomo, że już w okresie wczesnego średniowiecza na Wzgórzu Zamkowym istniał drewniany gród. Pierwszy murowany zamek powstał w tym miejscu w czasach Kazimierza Wielkiego, tuż po włączeniu części księstwa halickiego do Polski. Ten gotycki zamek został spalony w 1498 roku przez Wołochów, a w jego miejscu powstała nowa budowla, utrzymana w stylu renesansowym. Inicjatorem odbudowy zamku był Piotra Kmita, stąd też w niektórych opracowaniach można się spotkać z określeniem: zamek Kmity. Ten bastejowy zamek w XVI wieku był jeszcze rozbudowywany.

Portal poleca: wyjątkowe budowle na świecie – wieża Montparnasse w Paryżu.

W latach 1616-1633, gdy starostą na zamku był Marcin Krasicki, nastąpiły kolejne zmiany w wyglądzie tej budowli. Celem przebudowy było przemienienie obronnej budowli w rezydencję pałacową, wzorowaną na pobliskim Krasiczynie. Cel ten nie został jednak całkowicie zrealizowany, stąd też – mimo ambitnych planów – nie doczekano się zbyt wielu zmian w wyglądzie tej budowli. Wkrótce zamek został opuszczony i przez lata popadał w ruinę. Dopiero w XIX wieku, gdy stał się oficjalnie własnością miasta, zaczęto zabezpieczać jego pozostałości. Dzięki częściowej odbudowie, jeszcze pod koniec XIX wieku zamek ten stał się siedzibą bardzo ważnej dla Przemyśla instytucji – Towarzystwa Dramatycznego im. Aleksandra Fredry. Dziś zamek jest jedną z najważniejszych atrakcji na terenie miasta, a jego zwiedzenie każdemu z nas dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.