Zapraszamy do Przemyśla! Kalendarz imprez kulturalnych (do 15 września)

Przemyśl (pobierz kalendarz impez)– miasto położone w południowo-wschodniej Polsce, 12 km od granicy z Ukrainą, o przeszło tysiącletniej historii, niegdyś ważny ośrodek w Galicji. Zapraszamy do odwiedzenia tego pięknego miasta, które roztacza się amfiteatralnie na zboczach wzgórz i przecięte jest błękitną wstęgą rzeki San. Pierwsza pisemna wzmianka o Przemyślu, jako ważnym ośrodku miejskim w średniowieczu, dotyczy 981 r. Odwieczne pogranicze kultur, narodowości i religii sprawiło, że w mieście tym i w jego okolicach znajdujemy pamiątki polskie, ukraińskie, żydowskie, a także liczne pozostałości dawnej monarchii austro-węgierskiej. Znaczna część elementów architektury, podobnie jak w Krakowie,w Lwowie czy w Koszycach znalazła swoje źródło we wzorcach wiedeńskich, np. przemyski dworzec kolejowy, który jest repliką dworca w Wiedniu. Wreszcie twierdza Przemyśl wybudowana przez władze austriackie z uwagi na strategiczne położenie miasta. Największa po Verdim i Antwerpii twierdza poważną rolę odegrała podczas pierwszej wojny światowej. Większość fortów jest dostępna dla zwiedzających.
Charakter Przemyśla wyznaczają liczne zabytkowe kamienice, uliczki, kościoły, klasztory i otoczony pięknym parkiem średniowieczny zamek Malowniczy Rynek otaczają stare kamienice noszące ślady różnych epok i stylów. W pobliżu Rynku znajdują się ciekawe budowle sakralne: archikatedra sięgająca swoimi początkami XV stulecia wraz z górującą nad miastem wieżą; okazałe barokowe kościoły i klasztory: Franciszkanów i Karmelitów Bosych, a także dawny kościół i kolegium Jezuitów – obecnie katedra bizantyjsko-ukraińska. Przemyśl zwany jest często stolicą polskich dzwonów i fajek. Tradycje przemyskiego ludwisarstwa sięgają około 150 lat, przemyskie fajki zaś wyrabiane są w kilkunastu firmach. Ciekawe, historyczne i niespotykane okazy można obejrzeć w Muzeum Fajek i Dzwonów, mieszczącym się w równie zabytkowej Wieży Zegarowej. W Przemyślu działa najstarszy w Europie założony w 1869 r. amatorski teatr „Fredreum”. Nie brak także oferty dla miłośników poezji – Przemyska Wiosna Poetycka. Istnieje również profesjonalne środowisko plastyczne i fotograficzne. Prezentuje się tu prace wybitnych artystów, organizuje konfrontacje plastyczne, międzynarodowy plener malarski w Slonnem oraz Międzynarodowe Triennale Malarstwa „Srebrny Czworokąt”. Najszerzej i najpełniej prezentowana jest muzyka. „Mikołajki Jazzowe”, „Jazz nad Sanem”, „Świętojańskie Noce Jazzowe” czy koncerty w klubie „Niedźwiadek” sprawiają, że Przemyśl stał się znanym ośrodkiem, w którym gra się i słucha jazzu z najwyższej półki. Muzyczny wizerunek miasta kształtuje również Zamkowa Orkiestra Kameralna, Archidiecezjalny Chór „Magnificat”, chór „Gospel”, zespoły instrumentalno-wokalne, taneczne i kapele folkloru miejskiego. Do tradycyjnych imprez muzycznych należą: Przemyski Festiwal Organowy, Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych, Przemyska Jesień Muzyczna. Klimat miasta określają liczne koncerty, spektakle uliczne, festyny, imprezy plenerowe, jak choćby: Dni Patrona Miasta Przemyśla, „Manewry Szwejkowskie w Twierdzy Przemyśl”, czy zainicjowany w 2003 r. Wielokulturowy Festiwal „Galicja”.
W okolicach Przemyśla można uprawiać aktywne formy wypoczynku: kajakarstwo, lotniarstwo, jazdę konną, wspinaczkę. Nietrudno jest dotrzeć do okazałego zamku renesansowego w Krasiczynie, sanktuarium położonego wśród lasów na wzgórzu w Kalwarii Pacławskiej czy arboretum w Bolestraszycach – niezwykłego ogrodu botanicznego, w którym znajdują się niespotykane okazy roślin z całego świata. Przemyśl i jego okolice łączą walory wypoczynkowe, turystyczne i historyczne.