Po targach AgroBieszczady 2005

Lesko. W słoneczną i ciepłą sobotę 13. sierpnia br. w Lesku rozpoczęła się dwudniowa, regionalna impreza „Agrobieszczady 2005”. Na barwnych stoiskach walory turystyczne oraz lokalne produkty prezentują bieszczadzkie gminy oraz zaproszeni goście z Ukrainy.
Na kilkudziesięciu stoiskach przez dwa dni można zapoznać się z produktami rolnymi i turystycznymi bieszczadzkich gmin oraz lokalnych producentów i firm. Obecni są również bieszczadzcy wytwórcy lokalnych produktów rzemieślniczych i spożywczych skupianych przez Bieszczadzkie Centrum Certyfikacji i Promocji Produktu Lokalnego z siedzibą w Lutowiskach. Swoje stoisko prezentują również zaproszeni goście zza wschodniej granicy z m. Rohatyn na Ukrainie.

Imprezie towarzyszą występy folklorystycznych zespołów m.in. formacji Krywań. Podczas trwania imprezy odbywają się konkursy, m.in. na najładniejsze stoisko bieszczadzkiej gminy. Dużym zainteresowaniem cieszy się prezentacja Lasów Państwowych, gdzie zwiedzający mogą zapoznać się z wydawnictwami nadleśnictw, posłuchać łowieckich sygnałów w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich z Leska oraz skosztować pieczonej dziczyzny. Natomiast na licznych stoiskach ogrodniczych można zakupić najrozmaitsze gatunki ozdobnych krzewów, wrzosów i „skalników”. Dla odmiany pod namiotowym zadaszeniem przygotowano degustacje serów i innych przysmaków miejscowej kuchni.

Dużo atrakcji, szczególnie dla najmłodszych zwiedzających, sprawili bieszczadzcy hodowcy, dzięki którym zwiedzający mają możliwość poznania ciekawych ras zwierząt hodowlanych, spróbowania przejażdżki na koniu huculskim czy też mogą poobserwować w akwarium sporej wielkości suma. Dużo radości sprawił dzieciom kontakt z młodym, huculskim źrebakiem, który chętnie nastawiał kark do głaskania 😉
Po rocznej przerwie w organizowaniu imprez z cyklu „Agro Bieszczady”, chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że tego typu przedsięwzięcia w Bieszczadach warto kontynuować i promować.