Zimowa Rekonstrukcja Historyczna – Stalingrad

Gmina Żurawica wraz z Przemyskim Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. pod patronatem Wójta Janusza Szabagi oraz Posła na Sejm RP Piotra Tomańskiego jest organizatorem tegorocznej największej zimowej rekonstrukcji historycznej w Polsce o nazwie „Stalingrad”.

Widowisko przedstawić ma fragment zaciekłych walk o Stalingradzką Fabrykę Traktorów toczonych w zimie 1942-1943 roku. Bitwa o Stalingrad przeszła do historii jako przełomowy moment II wojny światowej, która przechyliła szalę zwycięstwa na stronę ZSRR.

Rekonstrukcja odbędzie się w nieczynnej cegielni w miejscowości Orzechowce 28 lutego 2009 o godzinie 11:00. Swój przyjazd zapowiedzieli już rekonstruktorzy z różnych miast Polski, ze Słowacji oraz Rosji. Widzowie będą mieli także okazję podziwiać ciężki sprzęt wojskowy.

Uwaga!!! Zmiana drogi dojazdowej!!!

Jedynym dojazdem do miejsca rekonstrukcji będzie droga od Żurawicy w kierunku na Pruchnik (droga wojewódzka 881 Żurawica – Łańcut), następnie po zjeździe w dół „serpentynkami” skręcamy w prawo do Orzechowiec (według kierunkowskazu). Cały czas prosto, aż do kościoła i tam już należy szukać miejsca do zaparkowania. Droga od Duńkowiczek do Orzechowiec będzie wyłączona z ruchu jako droga ewakuacyjna.