5 lat strony Beskid-Niski.pl

3 października 2008 roku, jubileusz 5-cio lecia istnienia obchodzi portal www.beskid-niski.pl którego autorem, administratorem i pomysłodawcą od pierwszych jego dni jest Bartłomiej Wadas. W ciągu 5-ciu lat działalności, portal stał się najważniejszym źródłem informacji o tym niedocenionym aczkolwiek pięknym i pełnym historii regionie. Systematyczna praca, częste aktualizacje oraz bardzo wysoka jakość merytoryczna prezentowanych materiałów spowodowała, że strona osiągnęła bardzo duży sukces czego potwierdzeniem jest oglądalność na poziomie 3-4 tysięcy wejść na stronę dziennie co daje imponującą liczbę kilkudziesięciu tysięcy osób miesięcznie odwiedzających stronę www.besid-niski.pl Jeden z dziennikarzy, przygotowując kiedyś materiał o portalu, bardzo trafnie nazwał go „Niezależnym Wydziałem Promocji Beskidu Niskiego i Łemkowszczyzny w internecie.” a sam portal jest bardzo często kojarzony z jego hasłem reklamowym „Sercu bliski Beskid Niski”. Godnym podkreślenia jest fakt, iż autor portalu – Bartłomiej Wadas – w rzeczywistości mieszka na Śląsku a miłość do Beskidu Niskiego jest jego pasją nie popartą nawet „beskidzkimi korzeniami”.

Tortu urodzinowego nie będzie – takie są prawa internetu – ale w ramach rekompensaty – 3 października rusza na stronach portalu konkurs jubileuszowy „5-lat z www.beskid-niski.pl” w którym do wygrania będzie ponad 100 nagród w którym Fundatorami nagród są min. wydawnictwa Pascal, Bezdroża, Rewasz, Czarne i Compass, producent obuwia Hanzel oraz beskidzkie gospodarstwa agroturystyczne. Zapraszamy do udziału http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/konkurs

***

Inicjatywa powołania do życia strony internetowej poświęconej Beskidowi Niskiemu powstała w odległych od beskidzkich lasów i łąk Gliwicach. Tam też znajduje się jednoosobowe „stanowisko dowodzenia”. Początkowo strona internetowa miała być jedynie formą publikacji własnych materiałów i zdjęć jednak bardzo szybko okazało się, iż w pozornie pełnym informacji internecie dotychczas pominięto Beskid Niski. Poza kilkoma amatorskimi stronami o Beskidzie Niskim i atrakcjach regionu nie można się było niewiele dowiedzieć.

Strona w bardzo szybkim tempie zapełniała się materiałami informacyjnymi oraz zyskiwała wiernych odbiorców. Po krótkim czasie grono odwiedzających stronę z kilkudziesięciu osób wzrosło do kilkuset a w ostatnim czasie do kilku tysięcy osób dziennie (!).

Bogactwo materiałów, ich wysoka jakość merytoryczna, bardzo dobre zdjęcia oraz szeroki zakres tematyki poświęconej Beskidowi Niskiemu, spowodowały, że strona www.beskid-niski.pl została uznana przez wszystkie środowiska, którym bliska jest tematyka beskidzka. Dziś jest źródłem wiedzy dla mediów, samorządów, instytucji społecznych, turystów a także dla osób, które swoje najpiękniejsze chwile spędziły na terenie Beskidu Niskiego i Łemkowszczyzny.

Dziś strona jest bezwątpienia najlepszą wizytówką Beskidu Niskiego, w zgodnej opinii jest najlepszym Wydziałem Promocji tego pięknego regionu, dzięki któremu w Beskid Niski w swe sentymentalne podróże a także odkrywając „ziemie nieznane” przyjeżdżają tysiące osób. Liczby mówią same za siebie… dziś stronę www.beskid-niski.pl ogląda dziennie około 3-4 tysięcy internautów co w skali miesiąca daje imponującą liczbę około 100.000 wejść na stronę www.beskid-niski.pl w poszukiwaniu bardzo konkretnych informacji o regionie. Zapewne przekłada się to również na rzeczywiste wizyty w regionie gdyż z samej wyszukiwarki noclegów od chwili jej uruchomienia w 2004 roku czyli w ciągu 4 lat skorzystało ponad 100.000 osób.

Wraz ze stroną internetową, działa beskidzkie forum internetowe, które skupia wokół siebie setki osób, najczęściej najlepszych fachowców związanych z wszystkimi aspektami tematyki beskidzkiej, którzy chętnie i w sposób przystępny odpowiedzą na wszystkie zapytania oraz zachęcą do ciekawych dyskusji.

Cieszy mnie również fakt, iż kładąc duży nacisk na rzetelność, udaje się w sposób bezstronny aczkolwiek ciekawy prezentować historię regionu co zostaje docenione przez Łemków – dawnych gospodarzy a dzisiejszych współgospodarzy tych ziem i ich potomków.

Strona www.beskid-niski.pl w ciągu 5 lat działania objęła swoim kilkanaście dużych imprez odbywających się na terenie Beskidu Niskiego o zasięgu ponad regionalnym.

Mam nadzieję, że następny jubileusz będziemy mogli obchodzić również wspólnie lecz w znacznie szerszym gronie czego sobie i wszystkim życzę.

Bartłomiej Wadas