Park w nowej szacie

4,5 hektarowy park podworski w Siennowie (gm. Zarzecze) doczekał się wreszcie lepszych czasów. W ubiegłym roku oczyściła go młodzież szkolna, a w tym roku pieniądze na ten sam cel znalazły się w projekcie „Zielone Podkarpacie”, finansowanym z programu Funduszu Norweskiego.

Wydawało się, że lata świetności XVII-wieczne założenie dworsko-parkowe w Siennowie ma już za sobą. Czasów PRL-u nie przetrwał zabytkowy dwór alkierzowy, po którym został tylko zarys fundamentów. Gąszcz krzewów zarastał zabytkowy 200-300 letni park leśny. Uratowano jedynie przed rozbiórką oficynę dworską z 1674 r., urządzono także boisko na terenie dawnego ogrodu. Jeszcze w latach 80. XX wieku na obrzeżach parku stały chlewnie. Na ich miejscu gmina zbudowała później Dom Strażaka i amfiteatr.
W roku ubiegłym młodzież szkolna oczyściła park ze śmieci, ale na resztę zabrakło czasu i finansów. W tym roku gmina zwróciła się jako pierwsza do Stowarzyszenia „Pro Carpathia” w Rzeszowie, które realizując projekt „Zielone Podkarpacie” miało środki na odkrzaczanie zabytkowych założeń podworskich.
Do prac porządkowych zgłosiło się 25 mieszkańców Siennowa i 31dzieci z nauczycielami-opiekunami ze szkoły podstawowej. W parku na powierzchni ponad 2 hektarów wycięto zarastające go krzewy i niepotrzebne samosiejki, usunięto uschnięty pień. Po raz pierwszy od lat ukazał się jego zarys przestrzenny. Cały teren został także oczyszczony ze śmieci.
Wiesław Kubicki, wójt gminy był zdziwiony, że w ciągu jednego dnia ponad pół setki osób wykonało pracę, której efekty widoczne były natychmiast. – Jestem pod wrażeniem efektów i szybkości działania. Cieszę się, że gmina będzie miała kolejny własny park. Nie tak wielki jak w Zarzeczu, ale za to ze wspaniałymi okazami starych dębów, lip, platanów, magnolii i akacji – mówił zadowolony wójt Kubicki, dodając, że w przyszłym roku – na wiosnę – trzeba będzie zrobić kolejną przycinkę oraz odtworzyć główną i boczne aleje.
Agnieszka Pieniążek, wiceprezes Stowarzyszenia mówi, że w przyszłym roku porządkowane będą kolejne parki podworskie. Zainteresowanie tymi działaniami do tej pory wyraziły gminy Haczów, Stubno Tryńcza, Nozdrzec i Wiśniowa.
– Na szkoleniowcy starają się uświadomić lokalnym społecznościom wartość tych parków. Później fachowcy wyjaśniają, jakie działania można realizować w zabytkowych parkach. Praca kilkudziesięciu osób w ciągu krótkiego czasu pozwala na oczyszczenie znacznej części przeciętnego 4-5 hektarowego parku. Wynajęta firma potrzebowałaby na to kilka miesięcy. A koszty byłyby zdecydowanie wyższe – dodaje wiceprezes Pieniążek.
Program „Zielone Podkarpacie” zostanie zakończony w sierpniu 2009. Efektem półtorarocznych prac będzie wzorcowa ścieżka kulturowo – przyrodnicza, specjalny portal internetowy, gdzie pod adresem: www.zielonepodkarpacie.pl, gdzie będzie można znaleźć wszystko związane z przyrodą naszego regionu. Portal będzie pierwszym tego typu wojewódzkim serwisem poświęconym ochronie przyrody i dziedzictwa kulturowego. Oprócz wyczerpujących informacji znajdzie się na nim docelowo 16 filmów o rezerwatach, ogrodach i parkach podworskich oraz o obszarach chronionych naszego regionu. Filmy te wyprodukuje rzeszowski Oddział TVP. Pięć z nich jest już gotowych i zostały wyemitowane w telewizji regionalnej. Są też i na portalu do obejrzenia.
Chętnych do udziału w programie: samorządy, instytucje oraz właścicieli prywatnych na których terenach znajdują się parki podworskie prosimy o kontakt ze Stowarzyszeniem „Pro Carpathia” tel. 017 852 85 26, e-mail:[email protected]

Projekt „Zielone Podkarpacie” realizuje Stowarzyszenie „Pro Carpathia” z Rzeszowa dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.