Bieszczadzkie atrakcje – Co warto tutaj zobaczyć ?

Bieszczady to grupa dwóch pasm górskich znajdujących się w łańcuchu Karpat. Pasma Bieszczadów znajdują się między Przełęczą Łupkowską na wysokości 640 m n.p.m., a Przełęczą Wyszkowską- 933 m n.p.m., Najwyższy szczyt Bieszczadów na terytorium Polski to Tarnica, a jej wysokość to 1346 m n.p.m. Bieszczady podzielone są na dwa pasma, jedno z nich znajduje się tylko na terenie Ukrainy, czyli Bieszczady Wschodnie, a drugie na terenie Polski i Ukrainy- Bieszczady Zachodnie. Pierwsze ślady osadnictwa na terenie Bieszczad pochodzą z epoki neolitu (2500–1700 p.n.e.).

Atrakcje w Bieszczadach:

  1. Bieszczadzki Park Narodowy – W Bieszczadzkim Parku Narodowym prężnie działa turystyka letnia. W tym sezonie uprawiana jest głównie turystyka piesza, rowerowa i konna. Dla każdej z tych form w Bieszczadzkim Parku Narodowym przygotowano odpowiednią infrastrukturę turystyczną. Turystyka piesza: przez Park poprowadzonych jest około 120 km szlaków turystycznych i podobna ilość ścieżek przyrodniczych, przeznaczonych do uprawiania turystyki pieszej. Wchodząc na szlak lub ścieżkę turysta zobowiązany jest do zakupienia biletu. Turystyka rowerowa: w Parku wyznaczonych jest ok. 75 km ogólnodostępnych dróg oraz kilka fragmentów utwardzonych dróg wewnętrznych BdPN. Turystyka konna: głównie odbywa się na koniach z ośrodków znajdujących się przy BdPN, ale można również do Parku wjechać na obcych koniach za odpowiednim zezwoleniem. Na terenie parku funkcjonuje około 80 km szlaków konnych.
  2. Tarnica– najwyższa góra w pasmie Bieszczad po Polskiej stronie, jej wysokość to 1346m n.p.m. Jest to obowiązkowy punkt na mapie Bieszczad dla każdego turyty. Ze szczytu rozpościerają się piękne, malownicze widoki. Na Tarnicę można wejść różnymi szlakami, najdogodniejszy jest niebieski z Wołosatego. Jest najkrótszy i najłagodniejszy. Chcąc zobaczyć inne ciekawe miejsca i podziwiać piękne obrazy można wybrać się na wycieczkę którymś z czerwonych szlaków.
    – Szlak Niebieski: z Wołosatego Trasa: Wołosate – Przełęcz pod Tarnicą – Tarnica Czas: 2h 05 min, Dystans: 4,3 km
    – Szlak Czerwony z Ustrzyk Górnych
    Trasa: Ustrzyki Górne – Szeroki Wierch – Przełęcz pod Tarnicą – Tarnica. Czas: 3h 15 min, Dystans: 8,1 km,
    – Szlak czerwony z Wołosatego
    Trasa: Wołosate – Przełęcz Bukowska – Rozsypaniec – Halicz – Przełęcz Goprowska – Przełęcz pod Tarnicą – Tarnica. Czas: 5h 05 min, Dystans: 14,6 km,
  3. Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej– prywatne muzeum o niewielkiej powierzchni, które zgromadziło ponad 2000 przedmiotów. Większość z nich pochodzi z XIX oraz XX wieku, ale zobaczymy tu również perełki z innych okresów. Wystawy podzielone są tematycznie: wojskowe/wojenne z okresu I i II wojny światowej, dokumenty i przedmioty codziennego użytku, narzędzia: kowalskie, rolnicze i inne. Wśród ekspozycji są również zbiory guzików, butelek, nieśmiertelników. Można tutaj zobaczyć zbiór ciekawych tablic, głównie z okresu PRL, zdobiących niegdyś miejscowe urzędy i instytucje. Celem muzeum jest gromadzenie i ochrona przedmiotów mających wartość historyczną, a także edukacja w zakresie historii i kultury regionu.
  4. Chmielowe Kaskady – znajdują się w Dolinie Sanu, tuż przed wioską Chmiel. Z wyznaczonej platformy widokowej, która znajduje się na wysokiej skarpie możemy podziwiać największą rzekę Bieszczadów. Urwisko zabezpieczone jest barierkami, nieopodal mamy parking. Z punktu widokowego rozpościera się malowniczy widok na przełomowy odcinek Sanu, który w tym miejscu poprzecinany jest progami skalnymi. To w tym miejscu w zależności od stanu wody w rzece tworzą się niewielkie kaskady. Punkt widokowy znajduje się przy drodze prowadzącej do Zatwarnicy.
  5. Obserwatorium gwiezdnego nieba „Ryś” w Tarnawie Niżnej – miejsce, którego głównym celem jest ochrona środowiska nocnego w zakresie ochrony przed sztucznym, nadmiernym światłem. Obserwatorium powstało aby chronić przyrodę i promować turystykę astronomiczną i ekologiczny rozwoju regionu. Miejsce to pełni również funkcję edukacją młodzieży.

Bieszczady miejsce ciszy, spokoju, malowniczych widoków i cudownej natury. Przyjeżdżając w Bieszczady naładujemy swoje baterie i odpoczniemy od codziennego zgiełku. Tu czas zwalnia, a ludzie żyją spokojniej. Po więcej atrakcji w tym fascynującym regionie Polski, warto zajrzeć również na https://podroztrwa.pl/bieszczady-atrakcje