COP dla przyszłości. Ludzie-przemysł-architektura

WYSTAWA PRZEDŁUŻONA BEZTERMINOWO
Największa i jedna z najnowocześniejszych wystaw w Polsce, poświęcona czasom i ludziom wielkich inwestycji II Rzeczypospolitej, nie zniknie z pejzażu miasta. Można oglądać ją nadal i wszystko wskazuje na to, że pozostanie dłużej w Stalowej Woli. Ekspozycja „COP dla przyszłości”, zorganizowana w wielkiej hali dawnych warsztatów szkolnych przy ul. Hutniczej 17 robi wrażenie na każdym – od przedszkolaka po szacownych profesorów Polskiej Akademii Nauk. Nie szczędzą jej słów uznania najsurowsi krytycy: dyrektorzy i kustosze największych polskich muzeów. Świadczą o tym wpisy w księdze pamiątkowej wystawy. Wysoko została oceniona także przez kapitułę konkursu na Wydarzenie muzealne roku 2007 – Sybilla, gdzie zdobyła pierwsze miejsce w Polsce w kategorii wystaw historycznych.
– Pierwsze pytanie, jakie zadawali nam goście po obejrzeniu ekspozycji, brzmiało: dlaczego to nie jest wystawa stała. Starania o to, by nie trzeba było jej zamykać, prowadzimy już od dawna. Nie jest to proste, ponieważ budynek, w którym wystawa się znajduje, nie jest własnością Muzeum; także większość eksponatów pochodzi z wypożyczeń – mówi dyrektor Muzeum, a zarazem autorka wystawy, Lucyna Mizera. – Jednak sukcesywnie uzupełniamy nasze zasoby w tej dziedzinie, przykładem jest unikatowy, wielki model legendarnego polskiego bombowca „Łoś”. Obecnie trwa pozyskiwanie kolejnych egzemplarzy broni i innych wyrobów fabryk COP-u, na miejsce tych, którym upływa termin wypożyczenia. Ekspozycja została przedłużona bezterminowo, można więc nadal ją oglądać.
Kto nie zdążył dotychczas obejrzeć tej niezwykłej wystawy, ma więc znowu szansę. Wakacyjna pogoda nie zawsze sprzyja plażowaniu – może warto wybrać się do muzeum?