COP dla przyszłości w Stalowej Woli i na całym świecie

MUZEUM REGIONALNE W STALOWEJ WOLI ZAPRASZA NA ZWIEDZANIE REALNE I WIRTUALNE
Największe z dotychczasowych przedsięwzięć Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli – supernowoczesna wystawa jubileuszowa, promująca dorobek i tradycję Centralnego Okręgu Przemysłowego, ma swoją witrynę internetową. Pod adresem www.cop.stalowawola.pl można odbyć wirtualny spacer po wystawie, obejrzeć eksponaty ze wszystkich stron, poczytać o zakładach i ludziach, zobaczyć filmy, dokładnie przyjrzeć się archiwalnym fotografiom.
– Witrynę zaprojektowaliśmy z myślą o tych wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o naszej wystawie i o historii COP-u – mówi dyrektor Muzeum i autorka wystawy, Lucyna Mizera. – Mamy nadzieję, że jej obejrzenie zachęci do odwiedzenia realnej ekspozycji, czynnej do końca roku 2008. Ale po zakończeniu wystawy przy ul. Hutniczej pozostanie właśnie ta wirtualna – na stałe. Jednocześnie gromadzimy obszerne archiwum i bibliografię na temat Centralnego Okręgu Przemysłowego. Chcemy, żeby Stalowa Wola kontynuowała chlubną tradycję miasta-ikony COP-u. Jak bardzo potrzebne jest przypominanie tych kart historii międzywojennej, widzimy po reakcjach naszych gości. Przecież osiągnięcia gospodarcze II Rzeczypospolitej były przez kilkadziesiąt powojennych lat celowo pomijane i zamazywane. Nie wystarczy przypominać o polskiej martyrologii, choć to bardzo ważny temat. Warto i trzeba też pokazywać, jak Polacy potrafią pracować, jakie zdolności inżynierskie i organizacyjne sprawiły, że w ciągu niespełna trzech lat zaniedbana Polska „leśna i polna” stała się cywilizowaną, nowoczesną Polską „przemysłową i zbrojną” jak to określił piewca COP-u, Melchior Wańkowicz.
Witryna zawiera fotografie eksponatów w formacie 3D, materiały filmowe, zdjęcia archiwalne, biogramy twórców COP-u, skondensowane komentarze historyczne do poszczególnych części wystawy. Jest atrakcyjna wizualnie i bogata merytorycznie. Stanowi znakomitą pomoc w nauczaniu historii najnowszej nie tylko dla szkół w miejscowościach położonych na historycznym obszarze COP. Warto podkreślić, że witryna będzie sukcesywnie wzbogacana o zgromadzone przez Muzeum dokumenty i fotografie, pozyskane w trakcie długotrwałej kwerendy, poprzedzającej organizację wystawy. Dzięki temu stanie się swego rodzaju wirtualnym muzeum COP-u, a także szeroko dostępnym archiwum poświęconym tej tematyce.
Kto nie odwiedził jeszcze stalowowolskiej wystawy, może to zrobić przez Internet. Do końca grudnia będzie można skonfrontować wrażenia wirtualne z realnymi. Potem pozostanie tylko świat COP-u wykreowany elektronicznie.
Szczegółowe godziny otwarcia
Wystawa „COP dla przyszłości”, ul. Hutnicza 17: poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 9-14, wtorek 10-18, niedziela 16-20, sobota – nieczynne.
Witryna internetowa www.cop.stalowawola.pl