Dawny czar jednośladów

Bardzo nietypowi „goście” zawitali w zabytkowe mury Zespołu Pałacowo – Parkowego w Baranowie Sandomierskim. We wnętrzach, które gościły królów i książąt, prezentowanych będzie kilkadziesiąt starych motocykli i rowerów.
– Właśnie przygotowujemy ekspozycje „Stare motocykle i rowery – historia polskiej motoryzacji i nie tylko”. Większość eksponatów pochodzi od prywatnych kolekcjonerów z terenu Podkarpacia, a także regionu zamojsko – biłgorajskiego – opowiada przygotowujący ekspozycję Adam Zwolak, kustosz baranowskiego zamku. – Jest kilka unikatowych modeli, z najsłynniejszymi polskimi motocyklami „Sokół” na czele.

Wernisaż najnowszej wystawy zorganizowanej w Baranowie Sandomierskim zaplanowano na najbliższy czwartek. Na razie trwa rozstawianie eksponatów.

– Mamy na przykład motory wojskowe, radziecki MW i amerykańskiego Harleya z 1942 r. Są idealnie zachowane, łącznie z najdrobniejszymi detalami. Jest też kolekcja motoryzacyjnych wytworów PRL-u. Od skutera „Osa”, przez słynne WSK, WHL, po potężnego „Junaka” – opowiada Adam Zwolak. – No i najcenniejsze eksponaty, czyli przedwojenne polskie „Sokoły”. Mamy dwa, „Sokoła 600” i „Sokoła 1000” z wózkiem. Ten ostatni będzie stał przed zamkiem, gdyż po prostu nie zmieścił się wewnątrz.

Bardzo ciekawie przedstawia się też część wystawy poświęcona rowerom. Nie mogło na niej zabraknął wielkiego bicykla, są też nowsze modele. Wśród nich choćby przedwojenny rower używany przez Wojsko Polskie w 1939 r.

– Mamy też „perełkę”, rower wyścigowy, na którym Lech Piasecki zdobył w 1985 roku tytuł mistrza świata. Rower polskiej produkcji, zrobiony w zakładach „Romet” – mówi Adam Zwolak. – Nie zabraknie na wystawie też archiwalnych zdjęć i trofeów polskich kolarzy udostępnionych nam przez Warszawskie Towarzystwo Cyklistów.

Wystawa w baranowskim zamku będzie czynna przynajmniej do końca sierpnia br.