Drewniane Podkarpacie: Rymanów-Zdrój

Gdzie można się spotkać z perełkami drewnianej architektury? Większość turystów odwiedzających Podkarpacie wychodzi z założenia, że aby poznać najciekawsze przykłady drewnianej architektury tej części kraju, należy się wybrać w podróż śladem drewnianych cerkwi i kościołów. Oczywiście, te są na tyle unikatowe, że nikt nie zamierza podważać ich znaczenia, ani tym bardziej wartości historycznej, czy architektonicznej. Urlop na Podkarpaciu, w otoczeniu zabytków, można także spędzić w kurortach.

Architektura.

A przecież nawet w popularnych kurortach można się spotkać z cennymi zabytkami budownictwa drewnianego. Gdzie można się o tym przekonać? W tak popularnym ośrodku turystycznym, jakim jest Rymanów-Zdrój. Tutejsza zabudowa drewniana sprawia, że wycieczki po tym uzdrowisku każdemu z nas sprawią wiele radości. Co warto wiedzieć na temat tych zabytków? Większość z nich to cenne pamiątki z XIX wieku, a więc z okresu, gdy Rymanów dynamicznie rozwijał się jako uzdrowisko. To wtedy zaczynały tu powstawać piękne pensjonaty, w których kuracjusze mogli znaleźć noclegi w dogodnych warunkach.

Turystyka.

Dziś pensjonaty te są cennymi zabytkami oraz celami niejednej wycieczki – szczególnie dla tych turystów, dla których Podkarpacie to kraina pełna perełek budownictwa ludowego oraz okazałych willi i pensjonatów z XIX wieku. Tym obiektom, które zachowały się na terenie Rymanowa, z pewnością warto poświecić swój czas. Jeżeli już o budownictwie ludowym mówimy, to w szczególności warto odwiedzić liczne i rozsiane po całym województwie skanseny. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że region Podkarpacia był niegdyś o wiele bardziej zróżnicowany pod względem kulturowym i etnicznym. Na uwagę zasługują tutaj Bojkowie i Łemkowie, których to ślady niegdysiejszej obecności podziwiać możemy właśnie w skansenach.