Dworsko na zamku

BARANÓW SANDOMIERSKI. W najbliższą niedzielę 20 bm. w tutejszym Zespole Pałacowo – Parkowym odbędzie się jedna z najbardziej znanych imprez kulinarnych w kraju – Ogólnopolski Festiwal Kuchni Dworskiej – edycja dań wielkanocnych.
Festiwal Kuchni Dworskiej to impreza skierowana do obiektów zabytkowych, w których kreowana jest polska tradycja kulinarna. Przy okazji promuje się obiekty o znaczeniu nie tylko gastronomicznym, lecz również historycznym, a także produkty i dania regionalne.

– Na polskich dworach powstawała polska kuchnia, łącząc europejskie trendy z lokalnymi produktami. Chcemy odwoływać się do najlepszych polskich tradycji – mówi Diana Matłosz z baranowskiego zamku.

Rokrocznie festiwale kulinarne w Baranowie Sandomierskim gromadzą najlepszych w Polsce mistrzów kuchni. „Wyczarowują” oni potrawy, które trudno spotkać na „zwyczajnych” stołach. Podczas wielkanocnej edycji festiwalu zespoły reprezentujące poszczególne dwory i zamki przygotowują bufety nawiązujące aranżacją do historycznej tradycji reprezentowanych obiektów. Ocenę wyglądu bufetu i smaku potraw wystawi jury złożone z najwybitniejszych w kraju kuchmistrzów.

W tegorocznej imprezie weźmie udział 7 ekip – z zamku Sucha Beskidzka, pałacu Maciejewo, zamku Kliczków, Noma Residence Promnice, Dworu z Rzeszowa, Domu Polonii w Pułtusku i zamku w Krasiczynie. Stoły honorowe, poza konkursem wystawią też zamek w Baranowie Sandomierskim, LechPol, piekarnia „Turbia”, zajazd „Sezam” oraz Kotlin Super Fish.