Wielka wystawa fotografii – Świat w obiektywie National Geographic 01.04 – 03.05.2005

Stalowa Wola jest kolejnym miastem na trasie Wielkiej Wystawy Fotografii „Świat w obiektywie National Geographic”. Od 1 kwietnia do 3 maja wspaniałą fotograficzną podróż można będzie przeżyć w Muzeum Regionalnym mieszczącym się przy ul. Sandomierskiej 1.
Niewątpliwą atrakcją wśród prezentowanych zdjęć – najlepszych w historii National Geographic – jest fotografia autorstwa Steve’a McCurry’ego, ukazująca odnalezioną po 17 latach słynną Afgankę. Wśród 100 prezentowanych na wystawie zdjęć aż trzy są autorstwa polskiego fotografa Tomasza Tomaszewskiego.

100 niezwykłych zdjęć przedstawia fascynujący obraz naszej planety, od początku XX wieku po teraźniejszość, widziany oczami najznakomitszych fotografów National Geographic, a także wyjątkowy portret współczesnej Polski w obiektywie fotografów stale współpracujących z polską edycją magazynu. Fotograficzna podróż obejmuje Europę, w tym szczególnie Polskę, Azję, Afrykę i Bliski Wschód, obie Ameryki oraz wyspy rozsiane po oceanach. Niepowtarzalne chwile utrwalone na kliszach fotograficznych składają się na, nie mający sobie równego, portret świata ostatnich stu lat – najstarsza fotografia pochodzi z 1907 roku – widziany przez pryzmat codziennego życia, tradycji, kultury i przyrody.

Siła oddziaływania prezentowanych na wystawie zdjęć – arktycznego wilka uchwyconego w skoku z kry na krę czy słynnej Afganki Sharbat Guli – nie maleje z upływem czasu. To rezultat pracy światowej sławy fotografów National Geographic, wśród których są: Steve McCurry, Sam Abell, William Albert Allard, Jodi Cobb, David Doubilet, David Alan Harvey, Chris Johns, Emory Kristof, Frans Lanting, Nick Nichols, James Stanfield, Tomasz Tomaszewski i wielu innych.

Niewątpliwą atrakcją wystawy jest zdjęcie autorstwa Steve’a McCurry’ego, ukazujące odnalezioną po 17 latach słynną Afgankę. Wykonane przez niego w 1984 roku w obozie dla uchodźców w Nasir Bagh w Pakistanie zdjęcie tajemniczej afgańskiej dziewczynki o niezapomnianych zielonych oczach, widziały miliony ludzi: na okładce magazynu „National Geographic” z czerwca 1985 roku, w albumie „Oczami fotografów” i na wystawach prezentowanych na całym świecie. Przez siedemnaście lat nikt nie znał jej imienia. Słynna Afganka Sharbat Gula została odnaleziona przez McCurry`ego i ekipę telewizji National Geographic Explorer dopiero w styczniu 2002 roku. Wówczas to ponownie stanęła twarzą w twarz ze światem.

Prezentowane podczas wystawy zdjęcia pochodzą z przygotowanego przez National Geographic albumu pt. „Świat w obiektywie National Geographic”, który zawiera ponad 230 starannie wybranych fotografii – najlepszych w historii National Geographic – oraz z pierwszego polsko-angielskiego wydania specjalnego magazynu „National Geographic” pt. „Polska”, będącego plonem czteroletniej działalności National Geographic w naszym kraju i poświęconego w całości Polsce.

„Świat w obiektywie National Geographic” to czwarta wielka wystawa fotografii National Geographic prezentowana w Polsce. Jej inauguracja zbiegła się z czwartą rocznicą działalności polskiej edycji magazynu „National Geographic”. Wcześniejsze wystawy, zatytułowane: „Oczami fotografów” (1999-2000), „Oblicza świata” (2000-2001) i „Egipt z lotu ptaka” (2002-2003) obejrzało ponad siedemset tysięcy widzów.

Serdecznie zapraszamy,
Muzeum Regionalne
Ul. Sandomierska 1, Stalowa Wola

Godziny otwarcia:
Wtorek – piątek godz.9-17
Sobota godz. 14 – 18
Niedziela godz. 15-20

Bilety:
6 zł normalny, 4 zł ulgowy