Ferie w Muzeum: NOWY INTERAKTYWNY PLAC ZABAW JUŻ W STALOWEJ WOLI

4 lutego – 1 kwietnia 2012 roku
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1
Czynne: wt. 8.00-18.00, śr., czw., pt. 8.00-15.00; sob., niedz. 16.00-19.00
Autorzy: Patrycja Mastej, Dominika Sobolewska, Paweł Janicki, Zbigniew Kupisz, Aniela Lubieniecka.
Realizacja w ramach projektu Przedszkole Mediów – Centrum Sztuki WRO, Wrocław, 2008-2010”.
Koordynator w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli – Magdalena Wielgocka

3 lutego w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli wernisażem dla dzieci rozpocznie się znana i ceniona wystawa pn. „Nowy interaktywny plac zabaw”, którą zobaczyło już ponad sto tysięcy widzów w wiodących galeriach sztuki i muzeach w Polsce i za granicą. Ten nowatorski projekt, stworzony dzięki najnowszej technologii komputerowej, skierowany jest głównie do najmłodszych widzów, którzy przy okazji aktywnej zabawy mają niepowtarzalną szansę poczuć się jak w artystycznym laboratorium i poeksperymentować z różnymi zagadnieniami z dziedziny sztuki, takimi jak faktura, dźwięk, perspektywa, mieszanie się barw…
Dotknij, powąchaj, sprawdź, jak to działa – takie polecenia w Muzeum?
–Tak, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli już po raz kolejny przełamuje bariery i zaprasza dzieci do zabawy i oswajania się ze sztuką współczesną, proponując niekonwencjonalne rozwiązania – mówi dyrektor Lucyna Mizera. – Jednym z nich jest stała wystawa sensoryczna pn. „Poczuj sztukę” pozwalająca rozwijać wyobraźnię przestrzenną, wrażliwość na dotyk, słuch i węch. Natomiast na wystawie „Tajemnice fizyki” z łódzkiego Centrum Nauki „Experymentarium” dzieci i młodzież za pomocą eksponatów poznawały wiele ciekawych zjawisk fizycznych występujących w przyrodzie, znanych także z życia codziennego.
„Nowy interaktywny plac zabaw” stworzył młody wrocławski zespół: Patrycja Mastej, Dominika Sobolewska, Paweł Janicki, Zbigniew Kupisz, Aniela Lubieniecka – z Centrum Sztuki WRO. Z sukcesem prezentowali go już we Wrocławiu, w Toruniu, Warszawie (w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”). Ostatnio wystawa została zaprezentowane w moskiewskim Garage Center for Contemporary Culture – jednej z najciekawszych w Rosji niezależnych instytucji prezentujących sztukę współczesną – w ramach weekendu ART EXPERIMENT 2011. W województwie podkarpackim to pierwsza odsłona tej fascynującej wystawy.
Ekspozycja przypomina trochę laboratorium, w którym można eksperymentować ze sztuką. Wykorzystano tu najnowocześniejsze technologie: czujniki ruchu, komputery i kamery. Przygotowane instalacje działają na wszystkie zmysły: wzrok, słuch, dotyk i węch, a dzieci dowiadują się mimochodem, czym jest faktura, perspektywa, mieszanie barw…
Na wystawę składają się cztery interaktywne stanowiska:
Malowanie światłem – przy pomocy świecących zabawek dzieci tworzą kolorowe abstrakcyjne obrazy i komponują muzykę. A wszystko to dzięki specjalnemu oprogramowaniu. Informacja o historii ruchu zostaje w interaktywny sposób przełożona na abstrakcyjne obrazy i dźwięk. Rozmiar, forma i kolor obrazu wyświetlanego na ekranie koresponduje z pozycją zabawek wprawionych w ruch przez uczestników gry.
Faktury – ruch dłoni położonej na jednej z pięciu powierzchni wyzwala animacje przedstawiające zmieniającą się przyrodę. Sterowanie kompozycją obrazu na wielkim ekranie odbywa się poprzez dotyk kory, trawy, kamieni, wody i mgły. System detekcji ruchu rejestruje ruch dłoni dotykających powierzchni o naturalnych fakturach, uruchamiając wielkoformatowe projekcje, różniące się od siebie w zależności od liczby i kolejności aktywowanych faktur.
Bopi – pozwala na zabawę zestawem czterech „bębenków”, zamieniających wybijany rytm na barwne, animowane mikrobiologiczne formy. Grając na bębnach, uczestnicy poznają podstawowe pojęcia plastyczne jak faktura, kolor czy perspektywa, oraz muzyczne – rytm, metrum, harmonia.
Czarodziej – wspólna gra animowanymi ilustracjami wykonanymi przez dzieci w czasie warsztatów, interaktywna zabawa z czarodziejskim wierszykiem Maurice’a Carême’a. Zmierz swoje siły! Opowiedz magiczny wierszyk w odpowiedniej kolejności, wykładając na stole kolorowe ilustracje.
A zaraz przy wejściu wita gości wirtualny Pies, interaktywna instalacja, strzegąca dzieci na nowym Placu Zabaw.
Dodatkową atrakcją będzie Kino z polskimi klasycznymi bajkami animowanymi oraz warsztaty edukacyjne. Specjalnie na tę wystawę wprowadzano bilety rodzinne w promocyjnej cenie. Ekspozycja w Stalowej Woli potrwa do 1 kwietnia 2012.