FESTIWAL KULTUR POGRANICZA KARPACKIE KLIMATY

KROSNO 31 sierpnia – 2 września 2012

Wśród wielu wydarzeń składających się na trzydniowy Festiwal Kultur Pogranicza w Krośnie, jakim są KARPACKIE KLIMATY, każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie -niepowtarzalne karpackie przysmaki, w tym tradycyjny chleb, rękodzieło artystyczne, porywające dźwięki muzyki folkowej, żywiołowe tańce krajów pogranicza, i wiele innych atrakcji, jak pokazy krośnieńskich rzemieślników, odkrywanie tajemnic dzwonnicy farnej, spotkanie miłośników czarnego krążka, czy popularno-naukowe przygotowane przez miejscową PWSZ.
Tradycyjnie mieszkańcy Krosna i turyści wybiorą także swój Ulubiony Chleb.

Muzyczną gwiazdą tegorocznej edycji KARPACKICH KLIMATÓW będzie – Kapela góralska InoRos, finalista telewizyjnego programu „Must be the music”.

Prezentacjom artystów i regionalnych twórców towarzyszyć będzie Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa, podczas którego będzie można degustować kilkanaście gatunków i słuchać opowieści o wspaniałym trunku.

Krosno od lat słynie z wyrobów szklarskich, ta gałąź przemysłu ma tutaj długą i bogatą tradycję. To tutaj powstało unikatowe Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie swoje miejsce znalazła stała ekspozycja wzornictwa szkła i historii szklarstwa, dostępny dla zwiedzających piec szklarski, galeria, w której prezentowane są najnowsze wyroby podkarpackich hut szkła, zaś elementy architektury szklanej umieszczone zostały w ważniejszych punktach miasta. Podczas Karpackich Klimatów każdy będzie mógł choć na chwilę stać się „artystą szkła”. Na ekspozycjach przygotowanych przez lokalne huty i pracownie artystyczne znajdą się małe arcydzieła sztuki szklarskiej, które będzie można podziwiać, ale także kupować. Dla publiczności będą odbywać się pokazy wytopu, grawerowania i malowania szkła. Dla krośnian oczywiste jest, że najpiękniejsze szkło pochodzi właśnie stąd.

Krosno, zwane niegdyś „Parva Cracovia” czyli „małym Krakowem”, z zabytkowym zespołem architektonicznym i pięknymi, bogato wyposażonymi kościołami należy do najpiękniejszych miast Podkarpacia. Podziwiając uroki starego miasta łatwo zatrzymać klimat lata.
Kierujemy więc nasze zaproszenie nie tylko do mieszkańców, ale także do tych, którzy zechcą przyjechać w ostatni wakacyjny weekend do Krosna, bądź będą tutaj przejazdem.

X FESTIWAL WIN WĘGIERSKICH IM. PORTIUSA
organizowany przez Stowarzyszenie Portius
Prezentacje winiarzy, degustacje, kuchnia węgierska /piątek, sobota, niedziela, krośnieński rynek/. Koncerty z degustacją win węgierskich /sala wystaw czasowych CDS, bilety w recepcji CDS) piątek godz. 21.00, sobota godz.17.00 i 20.00, niedziela.16.00 i 19.00

SZKLANE CENTRUM…
Znany prawie na całym świecie fenomen krośnieńskiego szkła liczy już niemal 90 lat. Szklane dziedzictwo regionu nareszcie doczekało się godnej oprawy. Przy Rynku w Krośnie powstało Centrum Dziedzictwa Szkła, które podążając z duchem czasu oraz dzięki zdobyczom współczesnego muzealnictwa i nowoczesnym technologiom, prezentuje ekspozycję nie tylko opowiadającą o historii krośnieńskiego szkła, ale także ją tworzy. Centrum to pierwszy w Polsce obiekt w kompleksowy sposób ukazujący tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości. Zwiedzający mogą
w nim podziwiać piękno szklanej sztuki, kunszt artystów szkła oraz poznać tajniki technik zdobniczych. Jednak największym atutem placówki jest interakcja z odwiedzającymi, którzy mogą spróbować własnych sił w tworzeniu i obróbce szkła, dzięki czemu wizyta w Centrum staje się prawdziwą przygodą.

… I SZKLANY DZIEDZINIEC
Czas Karpackich Klimatów to wyjątkowa szansa do poznania aktualnych trendów
w produkcji szkła. Na dziedzińcu Centrum Dziedzictwa Szkła zaprezentują się działające w mieście i regionie huty, zakłady i pracownie artystyczne, których wyroby będzie można oglądać i zakupić. Szkło artystyczne i użytkowe, dekoracyjne oraz to stosowane w wystroju wnętrz. Przez trzy dni dziedziniec CDS stanie się centralnym punktem krośnieńskiego szklanego świata, a szklana produkcja znajdzie się na wyciągnięcie ręki.

TO CO NASZE
Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie, kultywując wielowiekowe tradycje krośnieńskiego rzemiosła, wprowadzi nas w arkany powstawania „prawdziwie dobrych” smakołyków. Zaprasza wszystkich na pokazy wypieku chleba, degustację wyrobów piekarniczych i cukierniczych oraz do udziału w pokazach fryzjerskich. Cech oznaczający wspólnotę, stowarzyszenie, zrzeszenie przedstawicieli tego samego lub podobnych zawodów, uformowane według ściśle sprecyzowanego prawa cechowego, pod przewodnictwem Starszego Cechowego gwarantuje jakość wyrobów i prezentacji rzemieślników na krośnieńskim rynku.

ULUBIONY CHLEB KROŚNIAN
W konkursie organizowanym przez Muzeum Rzemiosła i Cech Rzemiosł Różnych
przez dwa dni krośnianie oraz odwiedzający nasz piękny gród turyści, oceniają wyjątkowość i magiczną nutę smakową, niepowtarzalną w żadnym innym wypieku. Smakowanie krośnieńskiego chleba jest już nieodłącznym elementem Karpackich Klimatów. Kosztujemy i wybieramy w sobotę i niedzielę, ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie upominków dla uczestników zabawy w niedzielę o godz.17.30

ODKRYWANIE TAJEMNIC DZWONNICY FARNEJ
Z wysokości 38 m. podziwiać można nie tylko piękny Rynek, Starówkę oraz miasto, ale także panoramę Pogórza Dynowsko-Strzyżowskiego z jednej strony i Beskid Niski z Cergową z drugiej. Prawdziwą atrakcją wieży jest zabytkowy, osadzony pośród dwóch innych, dzwon Urban. Cechujący się niezwykłą, czystą i unikalną dla tej wielkości dzwonów barwą Urban jest trzecim pod względem wagi i rozmiarów dzwonem historycznym w Polsce. W pomieszczeniach wieży, podczas Karpackich Klimatów, prezentowana jest wystawa plakatu Mirosława Rymara. Do zwiedzania dzwonnicy zaprasza Muzeum Rzemiosła w piątek od 10.00-15.00, w sobotę i niedzielę od 10.00-14.00 i od 18.00-22.00.

VIII BIEG O SKARB PORTIUSA
START – Rynek – Sienkiewicza, Plac Konstytucji, Grodzka, Skargi, Plac Konstytucji, Sienkiewicza, Rynek, Piłsudskiego, Rondo Solidarności, Okrzei, Białobrzeska, Moniuszki, Konopnickiej, Krakowska, Łukasiewicza, Czajkowskiego, Tkacka, Grodzka, Plac Konstytucji, Sienkiewicza, Rynek – META. Organizatorem biegu jest MOSiR w Krośnie.

KIERMASZ TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ
W naszym regionie wciąż bardzo wiele osób kultywuje tradycje rękodzieła artystycznego, maluje, tka, rzeźbi, a co najważniejsze chce podzielić się tym
z innymi. I właśnie w Krośnie mają ku temu wspaniałą okazję. Kolorowe stragany
z daleka przykuwają wzrok, pełne wyrobów, które stanowić mogą zarówno miłą pamiątkę z Krosna czy upominek dla kogoś bliskiego. Znajdziemy tu przeróżnych kształtów wiklinowe koszyki, kwiaty ze skóry, obrazy karpackich twórców z utrwalonym pięknem pobliskich okolic, drewnianą biżuterię i coraz popularniejsze drewniane zabawki, rzeźby, ręcznie malowane koszulki, ikony, bieszczadzkie biesy i anioły, ceramikę, koronki, kilimy.

PALCE LIZAĆ…
Wedle starego porzekadła iż do serca, nie tylko mężczyzny, trafia się przez żołądek, nasze piękne miasto pragnie zapaść w sercach i pamięci odwiedzających niezapomnianymi smakami regionu. Nasz region słynie ze zdrowego i smacznego jedzenia. Na Karpackich Klimatach można posmakować niespotykanych gdzie indziej przysmaków jak zalewajka na maślance, pierogi z mąki gryczanej omaszczone skwarkami, proziaki, gomółki, gołąbki bieszczadzkie, fuczki i wiele innych. Już same nazwy zachęcają do skosztowania. Wszystko przygotowywane według starych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur. Tutejsze znakomite warunki przyrodnicze wpływają na jedyny w swoim rodzaju smak karpackich miodów, produkowanych przez doświadczonych pszczelarzy. Palce lizać!

PREZENTACJE ARTYSTYCZNE
Na klimatycznej scenie ustawionej na Rynku pojawi się ponad 500 artystów. Specjalnym gościem będzie kapela góralska InoRos, finalista programu „Must be the music”. Zespół zyskał sławę dzięki swojemu nowoczesnemu podejściu do grania, czasami już zapomnianych, melodii śpiewanych przez naszych dziadków. Energetyczna, góralska muzyka zabrzmi w sobotę o 20.45. Urozmaiceniem tegorocznych Karpackich Klimatów będzie dwukrotny występ włoskiej formacji trębaczy i bębniarzy Gualdo Tadino – sobota godz. 22.30 i niedziela 17.00.
Karpackie Klimaty będą prawdziwą ucztą dla miłośników muzyki pogranicza karpackiego z rzewną ukraińską, pełną radości słowacką i węgierską oraz nieco rubaszną czeską nutą. Na klimatycznej scenie nie zabraknie żywego tańca z węgierskim czardaszem na czele.

KLIMATY POMAGAJĄ
Spotkanie kultur pogranicza gromadzące szeroką rzeszę uczestników jest wspaniałą okazją do wsparcia potrzebujących. W tym roku pomagamy małej Marysi zbierając plastikowe zakrętki. Na krośnieńskim rynku, w sobotę, stanie specjalny namiot z „dobrą” wagą, na której odważać będziemy zbierane elementy. Na tych, którzy przyniosą największą ilość czekają miłe upominki, w tym urokliwy statek ufundowany przez Macieja Habrata. Statek, jak na miasto szkła przystało, będzie szklany.

MAGIA CZARNEGO KRĄŻKA
Słuchanie muzyki ze starych płyt ma w sobie niepowtarzalny urok. Charakterystyczne szumy i trzaski sprawiają, że zapominany o codzienności i zanurzamy się w dźwięki.
O tym wszystkim opowiedzą krośnieńscy miłośnicy winyli w piątką noc na wirydarzu restauracji „Ambrozja”. Zapraszamy bardzo serdecznie ze swoim ulubionym czarnym krążkiem. Posłuchajmy wspólnie!

KLIMATY PWSZ – OTWARTE DRZWI UCZELNI
W sobotę i w niedzielę od 11.00 do 18.00 wydarzenia popularno-naukowe na dwóch dziedzińcach uczelni, zabytkowym przy ul. K. Wielkiego i nowoczesnym biblioteki: fascynująca geoinżynieria i mechanika, informatyka XXI wieku, spotkanie z architekturą. Krośnieńska PWSZ proponuje też „zdrowe lato”, odkrywanie zakamarków biblioteki i ciekawe wykłady.

SŁONECZNIKOWE KONKURSY
Biuro podróży Why Not HOLIDAYS zaprasza do udziału w dwóch konkursach, Pierwszy polega na wykonaniu słonecznika dowolną techniką plastyczną. Drugi to zabawa, w ramach której w każdą niedzielę sierpnia w biurze Why Not HOLIDAYS całe rodziny rysować będą słoneczniki. Na autorów najlepszych prac czekają cenne nagrody.

MIĘDZYNARODOWY PLENER FOTOGRAFICZNY
Polska, Słowacja, Ukraina

WYSTAWY ARTYSTÓW POGRANICZA
„Gualdo Tadino w Krośnie – ceramika tradycyjna”
Muzeum Rzemiosła – Piwnica PodCieniami, Rynek 5
„Plakat. Mirosław Rymar”
Muzeum Rzemiosła – Wieża Dzwonnica, ul. Piłsudskiego 5

Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”
Frantiśek Turcsanyi – malarstwo
Anna Papiernik – malarstwo
Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Kolejowa 1

„Kościoły i piękno na gotyckiej drodze”- malarstwo Klubu Plastyka ze Spišskiej Novej Vsi/Słowacja
Fotografie z Międzynarodowych Plenerów Fotograficznych – Polska, Słowacja, Ukraina
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

„Bieszczady, Beskid Niski i trochę o nim poezji” – fotografia Bartłomieja Kielskiego
– Bardanaszwili Biuro Grupy Why Not TRAVEL ul. Rynek 1