II Spotkania Ludzi Gór (Komańcza – Jawornik)

W dniach 2004-07-17 – 2004-07-21 zapraszamy w Bieszczady na II Spotkania Ludzi Gór. Spotkania Ludzi Gór są kontynuacją Spotkań Artystycznych w Jaworniku organizowanych od 1996 r. przez działającą w ramach Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie Orkiestrę św. Mikołaja.
Po południu 17 lipca w Klubie Rolnika rozpocznie się przegląd filmów. Pierwszego dnia zaplanowano prezentacje filmów dokumentalnych i reportaży Andrzeja Potockiego, filmowca i literata związanego z Bieszczadami (urodził się w Rymanowie) i TV Rzeszów. Zobaczymy Bieszczadzkie klimaty, Przepadła nasza Łemkowyna, Madonny z koryta i Zbrodnię i karę – obraz o Zawadce Morohowskiej. Po projekcji spotkanie z autorem.

Jednym z celów przeglądu oprócz walorów dokumentacyjnych jest ukazywanie magii gór, która nie jest przez mieszkańców tych terenów traktowana jako coś niezwykłego, przyciąga natomiast ludzi miast i nizin. Z takim spojrzeniem na góry spotkamy się w niedzielę (18.07.) w filmie Cyrilla Schlapfera Ur-muzig (Pra-muzyka) opowiadającym o archaicznych zwyczajach pasterskich w Alpach.

W tym roku nie będzie koncertu plenerowego nad Osławicą, lecz szereg kameralnych wydarzeń muzycznych, między innymi spotkanie z piosenką turystyczną (sobota) i koncert folkowy (niedziela) w zabytkowej drewnianej cerkwi.

W poniedziałek na studenckiej bazie namiotowej w Jaworniku rozpoczną się trzydniowe międzynarodowe warsztaty artystyczne, w których weźmie udział młodzież z Polski, Niemiec i Słowacji.

Darczyńcy spotkań: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Kontakt z organizatorami: Agnieszka Matecka, tel.: 601 732 249