Konkurs na „Pamiątkę z regionu” rozstrzygnięty

Bieszczadzkie Stowarzyszenie Producentów Lokalnych „BieS” w Lutowiskach ogłosiło wyniki konkursu finansowanego przez Fundację Karpacką-Polska „Pamiątka z regionu” na najładniejszą pamiątkę z Bieszczad.
Pierwsze miejsce i Certyfikat Produktu Lokalnego „Made in Bieszczady” i otrzymały dwa produkty Karpackiej Galerii Rustykalnej z Leska – www.Soroczka.pl – torba bawełniana i podkoszulek ozdobione wzorem inspirowanym oryginalnym łemkowskim haftem krzyżykowym.
II miejsce zajęła Jadwiga Sauter z Lutowiska za „Bieszczadzkie łapacze snów”. Ponadto przyznano wyróżnienia: Romana Woźniak(kapelusz i skórzana torba), Jagoda Miłoszewicz(świece z kamieniami z Sanu), Irena Trojnar(Bies i Czad z brzozy), Stanisław Majsterek(wisiorki drewniane), Lucyna Zawadzka(kamizelka bojkowska), Zbigniew Wojewódka(witraż: Anioł z bieszczadzkich połonin).

”Organizatorom konkursu zależało aby zwycięskie pamiątki łączyły w sobie wyraźną inspirację oryginalną tradycyjną sztuką Bieszczadów i walory ekologiczne.” – powiedziała Izabela Cichy z Bieszczadzkiego Centrum Promocji i Certyfikacji Produktu Lokalnego w Lutowiskach.

„Chcieliśmy połączyć tradycję ludową z funkcjonalnością i nowoczesnością. Wybór wzoru nadrukowanego na torbę i podkoszulek, jego kolorystyki, jak i koloru tkaniny poprzedziły badania i porównania tradycyjnej odzieży i haftów łemkowskich i bojkowskich w muzeach etnograficznych oraz kontakty ze znawcami zdobnictwa ludowego. Zarówno podkoszulek, jak i torba zrywają ze stereotypem masowej produkcji komercyjnych nadruków reklamowych – podobna technika poligraficzna zastosowana w celu promocji tradycji, kultury ludowej – może stać się propozycją, która na powrót popularyzować będzie wartości kulturowe i dorobek nieznany współczesnemu odbiorcy” – powiedziała Joanna Strzyżewska z Soroczka.pl.