Kontakt z przeszłością
Tak naprawdę każdy dzisiejszy dzień nazajutrz staje się już naszą przeszłością. Przeszłość była, jest i będzie obecna w naszym życiu. Jak daleko jednak możemy się cofnąć by mieć o niej sprawdzone informacje? Przekazy historyczne dowodzą nawet tego, co działo się w czasach przed Chrystusem. W dzisiejszym artykule nie chcemy cofnąć się jednak aż tak daleko. Wyobraźmy sobie czasy kiedy nie było komórek, komputerów, urządzeń elektrycznych. Ludzie mieli wtedy bardzo dużo czasu dla siebie, jedli plony ziemi, nie mieli aż tylu zmartwień co my teraz. Z pewnością nie żyli też we wszechogarniającym pędzie, jaki jest wyznacznikiem naszych czasów. Właśnie do takiego miejsca możemy przenieść się w jeden z wolnych dni. Na stałe pewnie nie, bo w tym miejscu jest to niedozwolone, jednak nikt nie zabroni nam popatrzeć na to jak dawniej wyglądało ludzie życie. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jest własnie jednym z takich miejsc, w którym czas się zatrzymał. To właśnie tutaj na Podkarpaciu możemy zobaczyć jak dawniej wyglądało życie.
Architektura drewniana i murowana w Sanoku
Jest to niewątpliwie jeden z większych skansenów w Polsce. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku zachwyca swoją różnorodnością obiektów, a także dużym obszarem do zwiedzenia. Miejsce to z ogromną przyjemnością przyjmuje w swoje progi zarówno turystów indywidualnych, jak i grupy zorganizowane. Teren jest tak rozległy, że na dokładne obejrzenie całości na pewno przyda się cały dzień. Nawet wtedy nie ma gwarancji, że wszystkiemu udało się dokładnie przyjrzeć, więc można powrócić też nazajutrz. Dawniej ludzie mieszkali w jednej izbie, często ze zwierzętami w środku. Co bogatsi mogli sobie pozwolić na dwa pomieszczenia, jednak wszystkie chaty dawniej były drewniane. Największy skansen w Polsce pokazuje turystom, jak to właśnie dawniej wyglądało. Warto zainteresować się dniem bezpłatnego zwiedzania. Niektóre chaty są pozamykane i tylko dzięki zwiedzaniu z przewodnikiem można zajrzeć do ich wnętrz. Świetnym miejscem jest poczta. Chaty i pomieszczenia są bogato umeblowane i dzięki temu można zobaczyć jak dawniej faktycznie wyglądało życie.
Stare chaty
Nie da się ukryć, że skanseny między sobą niewiele się różnią. Wszędzie mamy do czynienia ze starymi chatami i ich wyposażeniem. Są jednak pewne niuanse, które sprawiają, że mimo odwiedzin wielu podobnych miejsc wciąż chce odwiedzać się kolejne. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku zajmuje 30 hektarów i na pewno jest tam co robić. Jest to świetna propozycja na rodzinny wypad i spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Przy okazji można pokusić się o zwiedzanie wnętrz i pokazać dzieciom, jak dawniej wyglądało życie. Skansen w Sanoku jest naprawdę ciekawym miejscem i nie warto pomijać go podczas planowania wycieczki na Podkarpacie.