Muzeum Rzemiosła w Krośnie

Wyjazd do Krosna

Krosno jest malowniczą miejscowością, która znajduje się w województwie podkarpackim. Jest jednak oddalona tak daleko od centrum Polski, nie wspominając już o północy, że naprawdę trudno jest tam dotrzeć. Nie wynika to z trudności spowodowanych dojazdem, ale raczej czasu podróży. Na szczęście nie wszyscy mieszkają tak daleko od tego miejsca i dla wielu mieszkańców województwa podkarpackiego niewątpliwie jest to już miejsce obowiązkowe. Jest się czym tutaj zachwycić. Z powodzeniem można spędzić co najmniej kilka godzin na zwiedzaniu atrakcji, a w okolicy także jest co robić.Jeśli jednak uda Wam się tam dotrzeć, naprawdę warto skusić się na wizytę w Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Miasteczko jest niezwykle urokliwe, jest tam kilka ciekawych miejsc, na które warto zwrócić uwagę w wolnym czasie i ta atrakcja jest jedną z nich. Miasto słynie przede wszystkim ze szkła, wyrobów szklanych i na takie miejsce warte uwagi też można się w Krośnie skusić. Dziś jednak czas na opowieść o rzemiośle w tym mieście.

Muzeum w Krośnie

Na mapie miasta szczególnie odznacza się Muzeum Podkarpackie i mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że naprzeciwko niego, dość niepozorne, znajduje się Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Szyld nie za bardzo rzuca się w oczy, jednak najważniejsze jest wnętrze, a w tym przypadku jest się czym zachwycić. Zwiedzanie odbywa się samodzielnie, a koszt wstępu to zaledwie kilka złotych. Biorąc pod uwagę ceny biletów wstępów do innych miejsc tutaj nie ma mowy o tym, by przepłacać. Obcowanie z eksponatami, które na co dzień nie są już w użyciu sprawia, że choćby z tego powodu można się tutaj wybrać. Warto skusić się na zwiedzenie pomieszczeń zarówno na parterze, jak i na tyłach budynku. Eksponaty w salach są bardzo zmyślnie poukładane, nie brakuje starych przedmiotów, których teraz już raczej nikt w domu nie trzyma. Jest to świetna okazja do zapoznania dzieci z tym, jak dawniej wyglądało rzemiosło i zobaczenia tych wszystkich przedmiotów na żywo.

Dawne zawody

Niestety, ale dzięki rozwinięciu się technologii i dostępności wielu produktów coraz więcej zawodów zaczyna odchodzić w niepamięć. Mało kto odnosi chociażby buty do naprawy do szewca, gdy z powodzeniem można skusić się na co najmniej jedną nową parę. Podobnie rzecz ma się z krawiectwem i kowalstwem. Mało jest punktów świadczących usługi krawieckie, zwłaszcza w mniejszych miastach. Jeśli już takie istniały z powodu małego zainteresowania musiały zakończyć swoją działalność. Dzięki wizycie w Muzeum Rzemiosła w Krośnie możemy dowiedzieć się więcej o tych dawnych zawodach. Ciekawostką jest także możliwość dowiedzenia się skąd prawdopodobnie pochodzi nazwa Krosno. Najbardziej prawdopodobną wersją jest to, że wzięła ona swoje nazwanie od niemieckiego miasta Krossen.