Nowa wystawa w Stalowej Woli – Andy Warhol

Muzeum w Stalowej Woli zaprasza na nową wystawę:
ANDY WARHOL – NARODZINY POP-ARTU
Daniel Brogyányi, Katarína Obermanová Post pop-art konfrontacje 7 lutego –28 marca 2005.
Andy Warhol uchodzi za artystyczne i medialne bożyszcze nowoczesnej sztuki światowej, jako twórca zasadniczego przełomu, utrwalonego w powszechnej świadomości pod nazwą pop-artu.
Pop-art, przez samego artystę nazwany common-artem (sztuką zwyczajności), stał się nowym sposobem traktowania sztuki, wykreowanym z reklamy, z banalnych przedmiotów, odwołującym się do konsumpcjonizmu, masowości, dostępności. Kontrowersyjny, budzący emocje i skrajne oceny, Warhol wpisał się w dzieje XX-wiecznej kultury masowej.
Wystawa prezentuje pięćdziesiąt prac Andy’ego Warhola (1928-1987). Ekspozycja pochodzi z Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola w Medzilaborcach na Słowacji. Właśnie stamtąd, dokładnie z położonej w pobliżu wioski Mikova, rodzice artysty (urodzonego w Pittsburgu), ubodzy Słowacy pochodzenia łemkowskiego, wyemigrowali za ocean.
Po jego śmierci na Słowacji rozpoczęto starania o utworzenie muzeum Warhola. Mogły jednak one przynieść efekt dopiero po przemianach ustrojowych, w 1991, przy poparciu ówczesnego prezydenta Vaclava Havla.
Muzeum w Medzilaborcach dysponuje też pamiątkami związanymi z rodziną króla pop-artu. Te przedmioty stanowią interesujące uzupełnienie prezentacji jego prac.

Druga część ekspozycji przynosi z kolei prace dwojga artystów słowackich, Daniela Brogyányi i Kataríny Obermanovej, stanowiących współczesną kontynuację, a zarazem konfrontację wobec zapoczątkowanego przez Warhola nurtu.

Wystawa, pokazana dotąd zaledwie w kilku miastach w Polsce, wyruszy następnie w trasę wiodącą przez całą Europę.

Zapraszamy też na wystawę stałą: Z dziejów regionu nadsańskiego

Muzeum czynne:
Pon., śr., czw., pt.: 8 – 15.30
wtorek: 8 – 18
niedziela: 15 – 19
sobota – nieczynne