Nowe wystawy w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli – Picasso, Norblin, Miro

Od dzisiaj (14 listopada) w Stalowowolskim Muzeum Regionalnym można oglądać ciekawe wystawy prac kilku znancyh autorów. Wystawy można oglądać do 12 grudnia. Poniżej zaproszenie nadesłane przez Muzeum:
Zapraszamy na nowe wystawy Norblin Czartoryskich w kolekcji Muzeum Okręgowego w Winnicy 14 listopada -– 12 grudnia 2004.
Jan Piotr Norblin de la Gourdaine (1745 –1830), francuski malarz i rysownik, przez długi czas związany z Polską. Spędził w naszym kraju około 30 lat, będących najbardziej twórczymi w jego życiu. Malował na zlecenie arystokratów i króla Stanisława Augusta, później prowadził również własną pracownię w Warszawie. Uważany jest za ojca polskiego malarstwa rodzajowego, uwieczniał ważne dla Polski wydarzenia (Sejm Wielki, Konstytucja 3 Maja, Insurekcja Kościuszkowska), jak również sceny z życia różnych warstw społecznych.
Na wystawę Norblin Czartoryskich składa się około 250 prac z różnych okresów twórczości artysty
Kurator wystawy Ilia Bezbach, Dyrektor Muzeum w Winnicy Wystawa sprowadzona do Polski i eksponowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie.

Picasso, Matisse, Miró – grafika
14 listopada -– 12 grudnia 2004
Wystawa obejmuje 80 prac graficznych trzech największych mistrzów XX-wiecznej sztuki. Organizatorem ekspozycji jest firma Lep Art Consulting.

PABLO PICASSO (1881-1973). Malarz i rzeźbiarz hiszpański. Jeden z najbardziej znaczących twórców XX w., artysta, którego nazwisko stało się w powszechnym odczuciu synonimem skrajnych przejawów sztuki nowoczesnej. Współtwórca kubizmu, który uważa się za najwyższe osiągnięcie artystyczne i fundament rozwoju całej sztuki nowoczesnej.
Picasso uważany jest także za jednego z najwybitniejszych grafików XX wieku, i zapewne najbardziej wszechstronnego – pod względem zarówno stylistycznym, jak technicznym – w całych dziejach tej sztuki. Jest autorem ponad 2000 grafik.

HENRI MATISSE (1869-1954), francuski malarz i grafik; współtwórca fowizmu. Połączył nauki dawnych mistrzów i inspiracje czerpane ze sztuki afrykańskiej tworząc fowizm, jeden z najciekawszych kierunków w malarstwie XX w., współczesny kubizmowi, mniej jednak od niego skrępowany schematami intelektualnymi

JOAN MIRÓ (1893-1983), hiszpański malarz, grafik, rzeźbiarz. Styl Miró łączy elementy surrealizmu, abstrakcji organicznej z wykorzystaniem znaków graficznych przypominających nieraz sztukę prymitywną (prymitywizm) oraz rysunki dzieci. Synteza formy jest połączona z bogatą wyobraźnią i poczuciem humoru, a także swoistą nastrojowością.

Muzeum czynne:
Pon. 8 – 15.30
wtorek 8-18
śr., czw., pt. 8 – 15.30
niedziela 15-18
sobota – nieczynne