Muzeum Regionalne w Stalowej Woli Zaprasza na nowe wystawy KRAJOBRAZY I MARTWE NATURY Z AMERYKAŃSKIEJ KOLEKCJI TOMA PODLA 19 grudnia-22 stycznia. Amerykańska kolekcja malarstwa polskiego, zgromadzona przez Toma Podla, w całości prezentowana była po raz pierwszy w latach 2001-2002 w czterech miastach polskich. Obecnie na wystawie w Stalowej Woli można będzie obejrzeć fragment bogatego zbioru obrazów z pierwszej połowy XX wieku, stanowiący pewien przekrojowy obraz kolekcji i ukazujący jej polski charakter.
Twórcy obrazów prezentowanych na wystawie w większości zaliczani są do kolonii polskiej w Paryżu. Spotkamy się tu więc z krajobrazem francuskim, autorstwa m.in. Zygmunta Landaua, Tadeusza Makowskiego czy Henryka Epsteina. Natomiast Jan Rubczak z takim samym zamiłowaniem malował zarówno zakątki miast francuskich jak i stolicy Polski. Z kolei Julian Fałat, Jan Stanisławski i Rafał Malczewski pokazują pejzaż polski.
Na wystawie znajdą się także martwe natury, pędzla takich autorów jak Władysław Ślewiński, Józef Czapski, Jan Cybis, Hanna Rudzka- Cybisowa, Józef Pankiewicz, Wojciech Weiss.
Obrazy pochodzą z amerykańskiej kolekcji Toma Podla, posiadającego polskie korzenie. Jego dziadek Franciszek Podlasiński w 1913 roku podjął decyzję o sprowadzeniu całej rodziny do Stanów Zjednoczonych, w których osiadł „za chlebem” zaledwie trzy lata wcześniej. Kolekcjonerskie pasje Toma Podla sięgają jeszcze dzieciństwa, jednak dopiero pierwsza podróż do Polski w 1983 roku, podczas której miał okazję zwiedzić muzea Warszawy i Krakowa, oraz znajomość z amerykańskimi kolekcjonerami polskiego pochodzenia, zaowocowały powstaniem tego wspaniałego zbioru malarstwa, którego część znajdzie się na stalowowolskiej ekspozycji.
AUTOPORTRET
19 grudnia-22 stycznia
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli od 4 lat organizuje międzynarodowy konkurs dla studentów uczelni artystycznych pn. Autoportret. W tym roku inspirację stanowiła twórczość artysty, wybranego przez uczestnika konkursu.
Na konkurs wpłynęło 299 prac nadesłanych przez 189 osób (w tej liczbie: 25 osób z Ukrainy, 9 ze Słowacji oraz pojedyncze osoby z Estonii, Łotwy i Białorusi).
Prace oceniało jury w składzie: Tomasz Tatarczyk, Tomasz Ciecierski, Alicja Czajkowska–Magdziak, Igor Gołod, Sławomir Toman, Grzegorz Sztwiertnia, Robert Kuśmirowski, Paweł Susid. Prasowy patronat nad konkursem objął branżowy miesięcznik ARTeon. Magazyn o sztuce. Jury w wyniku sporów i dyskusji dokonało radykalnej selekcji wybierając do finału 24 prace, spośród których wyłoniło laureata nagrody regulaminowej. Przyznano również jedną nagrodę fundowaną i pięć wyróżnień honorowych.
Wystawa pokonkursowa będzie eksponowana w Stalowej Woli do 22 stycznia, a następnie w Krakowie i we Lwowie.
Monika Kuraś
Muzeum czynne: pon., śr., czw., pt.: 8 – 15.30, wtorek: 8 – 18, niedziela: 16 – 19, sobota – nieczynne