Podkarpackie – miejsce pracy dla prawie 18 tysięcy obcokrajowców zgłoszonych do ZUS

W regionie podkarpackim w Polsce pracuje prawie 18 tysięcy osób posiadających obywatelstwo zagraniczne, które są zarejestrowane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Obywatele krajów tak odległych jak Argentyna, Australia, Brazylia, Filipiny i Kenia są częścią tej liczby.

Dokładniej, na Podkarpaciu pracuje ponad 17,7 tysiąca osób z paszportem niepolskim. Są oni zarejestrowani w ZUS na uprawnienia emerytalne i rentowe. Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim, mówi o swoich klientach: „Większość stanowią obywatele Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Gruzji, Słowacji, Turcji i Indii. Jednak na Podkarpaciu możemy również spotkać obywateli tak odległych krajów jak Australia, Tajlandia, Meksyk, Egipt, Brazylia, Kolumbia, Kuba czy Nepal”.

Z danych z końca 2020 roku wynika, że w ciągu ostatnich prawie trzech lat liczba zagranicznych ubezpieczonych w regionie podkarpackim wzrosła o ponad 4,7 tysięcy. Dokładniej, pod koniec 2020 roku było to 12 933 obcokrajowców, natomiast pod koniec 2021 roku liczba ta wzrosła do 15 tysięcy. To oznacza, że w ciągu samego tylko roku 2021 liczba ta wzrosła o ponad 2,7 tysiąca.