Powstanie film o Wojciechu Bellonie

W tym roku minęła 20. rocznica śmierci Wojciecha Bellona – artysty nierozłącznie kojarzonego ze studencką sceną muzyczną lat 80-tych i którego twórczość stanowi do dni dzisiejszych kanwę repertuaru tak popularnych, związanych z Bieszczadami i Beskidem Niskim zespołów tj. Wolna Grupa Bukowina. Z okazji okrągłej rocznicy, działające od przeszło 3 lat Stowarzyszenie „Ziemia Buska” postanowiło zrealizować film dokumentalny poświęcony temu niemal już legendarnemu poecie i piosenkarzowi.

– Osoby tworzące nasze stowarzyszenie, prowadzą wiele akcji na rzecz społeczności lokalnej – mówi Jacek Jopek ze Stowarzyszenia „Ziemia Buska”. – Wspieramy również projekty dotyczące kulturalnego dorobku osób związanych z Buskiem-Zdrojem. To właśnie z naszej miejscowości pochodzi Wojtek Bellon i tam wykonywał swoje pierwsze utwory. Dlatego też chcemy uczcić jego pamięć, chcemy nakręcić film o nim, o Bukowinie i „Krainie Łagodności”.

Twórcy inicjatywy powstania dokumentalnego filmu borykają się z problemami finansowymi. – Film będzie wykonany techniką profesjonalną lub tylko będzie tylko „amatorski” – wszystko zależy od tego, ile pieniędzy uda nam się zebrać. Według wstępnego kosztorysu, na wersję profesjonalną potrzeba ok. 55 tys. złotych. Ponieważ telewizja publiczna nie jest w stanie sfinansować tego projektu, poszukujemy sponsorów i darczyńców. Chcielibyśmy obdarować gotowym filmem na płycie DVD wszystkie osoby, które wesprą nasz projekt. Z góry zakładamy, że nie będzie to film skierowany do publiczności masowej. Pomyśleliśmy, że nadszedł czas, kiedy społeczeństwo obywatelskie może samo sfinansować filmy, które chce oglądać, bez oglądania się na telewizję publiczną – dodaje Jopek.

Pomysłodawcy inicjatywy liczą na wszelkiego typu uwagi i sugestie, refleksje, wspomnienia i anegdoty dotyczące poety. Wszystkie osoby zainteresowane wsparciem pomysłu, a także chcące nadsyłać jakiekolwiek wskazówki dotyczące filmu, proszone są o bezpośredni kontakt ze stow. „Ziemia Buska” pod adresem [email protected]

Serwis Bieszczady.pl obejmuje oficjalny patronat internetowy nad inicjatywą powstania filmu dokumentalnego o Wojciechu Bellonie. Wraz z rozpoczęciem jego realizacji, powstanie na naszych stronach dedykowany dział dokumentujący realizację projektu, zdjęcia z planu, ciekawostki itp. Wkrótce więcej informacji.