Quadowcy i crossowcy ukarani w Bieszczadach

Straż Leśna z nadleśnictw Baligród, Cisna i Wetlina ukarała kierowców quadów i motocrossowców, którzy w ostatni weekend zostali złapani na gorącym uczynku za złamanie zakazu wjazdu na nieoznakowane drogi leśne. Strażnicy udzielili też pierwszej pomocy znalezionym w lesie trzem młodzieńcom z objawami zatrucia alkoholem.
Wspólna akcja posterunków Straży Leśnej z Nadleśnictw Baligród, Cisna, Wetlina pod kryptonimem „Świerk”, przeprowadzona w dniach 25 i 26 września, miała na celu przeciwdziałanie kradzieżom drewna i niszczeniu środowiska naturalnego. W piątek 25 września w rezerwacie „Sine Wiry” na terenie Nadleśnictwa Wetlina, zatrzymano kierowcę quada i ukarano go mandatem w wysokości 500 zł. W sobotę 26 września w Roztokach Górnych (teren Nadleśnictwa Cisna) zatrzymano kawalkadę sześciu motocykli crossowych, poruszających się po szlaku turystycznym, biegnącym wzdłuż pasma granicznego. Czterech z nich ukarano mandatami karnymi po 200 zł, zaś w stosunku do dwóch osób nieletnich zastosowano pouczenia.
– Sukcesy w walce z tym bardzo niekorzystnym dla przyrody zjawiskiem to wynik naszych działań operacyjnych – mówi Wojciech Zajdel, dowódca grupy interwencyjnej Straży Leśnej RDLP w Krośnie. – Coraz częściej też w takich sprawach otrzymujemy zgłoszenia od turystów czy grzybiarzy, na które natychmiast reagujemy.
Również w sobotę, przy drodze leśnej w okolicy Cisnej, strażnicy leśni udzielili pierwszej pomocy trzem młodym osobom w wieku 9-12 lat, z objawami zatrucia alkoholem. Z uwagi na stan znalezionych w lesie młodzieńców, wezwano na pomoc goprowców ze Stacji Ratunkowej GOPR w Cisnej. Po ich interwencji dwie osoby odwieziono do domów, trzecia zaś – nieprzytomna – trafiła do szpitala.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o lasach jazda po leśnych bezdrożach pojazdem silnikowym jest zabroniona, a łamiący ten zakaz kierowcy narażają się na grzywnę. Plagą ostatnich lat są rajdy quadów i samochodów terenowych odbywające się nielegalnie w lasach. Sprawcy poruszają się zazwyczaj pojazdami nieoznakowanymi, najczęściej w weekendy. Ich schwytanie, z uwagi na rozległość obszarów leśnych, nie jest sprawą łatwą, ale nie mogą się oni czuć bezkarnie. Straż Leśna z terenu RDLP w Krośnie zanotowała w tym roku kilkadziesiąt sukcesów w walce z nielegalnymi wjazdami na tereny leśne. Na sprawców nałożono łącznie 298 mandatów, skierowano osiem spraw do sądów grodzkich.
Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcie: Archiwum Straży Leśnej RDLP w Krośnie