Rymanów: Ruszyła odbudowa wieży

Rozpoczęły się prace przy odbudowie zwieńczenia wieży w kościele św. Wawrzyńca w Rymanowie k. Krosna, na Podkarpaciu, które doszczętnie spłonęło w ubiegłym roku.
9 września ubiegłego roku, najprawdopodobniej w wyniku zaprószenia ognia w czasie remontu, spłonęło zwieńczenie 57-metrowej wieży, wykonane z drewnianych bali, obitych miedzianą blachą. Wydarzenie to było tym bardziej bolesne, że do końca zbliżała się gruntowna renowacja tej świątyni, mająca przywrócić jej pierwotny, XVIII-wieczny wygląd.
Po zgromadzeniu materiałów budowlanych, w maju br., zaczęto stawiać rusztowania, na początku lipca rozpoczęto odbudowę. Zwieńczenie wieży będzie miało żelbetowy szkielet, wypełniony pustakami i cegłą ceramiczną. Hełm, zamykający zwieńczenie, utworzony drewniana konstrukcja, pokryta blachą tytanową lub ocynkowaną. Ściany zwieńczenia będą otynkowane i pomalowane w kolorze dachu kościoła.

Architekci, wybierając ostateczny projekt odbudowywanego zwieńczenia, wzięli pod uwagę historyczne formy wieży, która w ciągu wieków miała różne kształty. Obecny kościół, będący trzecią świątynią, stojącą w tym miejscu, został zbudowany pod koniec XVIII wieku, w stylu późnego baroku. Środki na odbudowę pozyskiwane są m. in. ze sprzedaży cegiełek rozprowadzanych przez Stowarzyszenie „Nasz Rymanów”.

Kościół w Rymanowie został ufundowany w XVIII wieku przez Józefa Ossolińskiego, wojewodę wołyńskiego. Do najcenniejszych jego zabytków zalicza się renesansowy, marmurowo-alabastrowy nagrobek Sieneńskich oraz łaskami słynący obraz „Pieta”. Według tradycji wizerunek ten ofiarował miastu król Władysław Jagiełło, podczas pobytu w Rymanowie w 1419 r.

28 maja br., do znajdującej się w pobliżu kościoła, odbudowywanej obecnie, XVII-wiecznej synagogi, pielgrzymowali chasydzi z różnych krajów świata. Po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej, przybyli oni do Rymanowa, aby modlić się przy grobie słynnego galicyjskiego cadyka Menachema Mendla, w 190-tą rocznicę jego śmierci.

Rymanów, leżący na skrzyżowaniu dawnych szlaków handlowych z Polski na Węgry, został lokowany na prawie magdeburskim w 1376 r., dzięki staraniom księcia śląskiego Władysława Opolczyka. Obecnie jest to miejscowość uzdrowiskowa, liczy prawie 4 tys. mieszkańców, należy do archidiecezji przemyskiej. Kościół w Rymanowie znajduje się na prestiżowym Szlaku Świątyń Karpackich, który wytyczono przy najstarszych i najcenniejszych kościołach, cerkwiach i synagogach północnej Słowacji i południowej Polski.

Na zdj.: /fot. Witold Pobiedziński
1. Cegiełka na odbudowę kościoła, z fotografią płonącej wieży.