Skarby podkarpacia: Tyrawa Solna

Magiczne Podkarpacie to idealny kierunek dla tych, którzy w czasie jednej wycieczki chcą zobaczyć wiele różnorodnych atrakcji. W pięknej dolinie Sanu czeka na turystów moc ciekawych obiektów, przy czym najciekawszą grupę zabytków stanowią drewniane cerkwie. Jedna z ciekawszych znajduje się w miejscowości Tyrawa Solna. To ciekawy przykład dawnego budownictwa sakralnego, któremu warto przyjrzeć się dokładniej.

Tyrawa Solna to ciekawa wieś, która swą popularność zawdzięcza przede wszystkim położeniu w dolinie Sanu. Nazwa tej wsi przypomina o słonych źródłach, które zasypano dopiero pod koniec XVIII wieku. Dziś dumą Tyrawy jest perełka dawnej architektury sakralnej. To dawna cerkiew grekokatolicka, która obecnie pełni rolę kościoła rzymskokatolickiego i podlega pod parafię w pobliskim Mrzygłodzie. Cerkiew ta jest zabytkiem z 1837 roku. Do 1947 roku służyła grekokatolikom, potem zaczęła służyć jako kościół. Od końca lat 80-tych sporadycznie odprawiane są tu msze w obrządku grekokatolickim.

Cerkiew ta może się pochwalić ciekawą architekturą. Jest to budowla orientowana, wzniesiona w konstrukcji zrębowej, w której bryle wyraźnie widoczny jest podział na trzy części: nawę, babiniec oraz prezbiterium. W cerkiewnym wnętrzu uwagę przyciąga piękny chór muzyczny oraz ciekawe polichromie z lat 20-tych XX wieku. Ich autorem jest Władysław Lisowski – lokalny artysta, którego dziełem są również polichromie w kościele franciszkańskim w Sanoku. Warto też zwrócić uwagę na ciekawy ikonostas, który powstał w latach 30. XIX wieku. Umieszczone są w nim ikony z różnych okresów historycznych, przy czym te najstarsze są pamiątkami z XVII stulecia. Z ikonostasem połączone są ołtarze boczne. W lewym znajduje się ikona przedstawiająca św. Piotra i Pawła, która zasłaniana jest ikoną ze św. Mikołajem. Z prawej strony widoczny jest z kolei św. Jan Chrzciciel. Tak ozdobione ołtarze boczne zostały w Tyrawie wykorzystane jako boczne ikony namiestne, co jest dość nietypowym rozwiązaniem.

Wycieczki po tak magicznej krainie, jaką jest Podkarpacie, mogą każdemu sprawić wiele radości. Dla miłośników pięknych widoków oraz drewnianej architektury takie miejsca, jak Tyrawa Solna, są bez wątpienia atrakcyjnym celem podróży.