Śladem drewnianych skarbów. Wietrzno

Dukla i jej okolice od lat przyciągają tych turystów, którzy chcą lepiej poznać Podkarpacie i jego dzieje. W czasie wycieczki w rejonie Dukli ujrzeć można wyjątkowe atrakcje, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługują tu zabytki architektury drewnianej. Mają one wiele uroku i stanowią ciekawą kolekcję zabytków dawnego budownictwa ludowego. Gdzie szukać najciekawszych obiektów tego typu? W tym pomaga nam Szlak Architektury Drewnianej, który pozwala nam poznać drewniane Podkarpacie i jego najcenniejsze skarby. Wśród miejscowości, które można odwiedzić w trakcie wycieczki tym szlakiem, znajduje się Wietrzno. Jakie atrakcje czekają na nas w tym miejscu?

Wietrzno to jedna z ciekawszych miejscowości na terenie gminy Dukla. Można tu trafić bez problemów – wystarczy z Dukli skierować się z stronę Bóbrki, miejscowości znanej z ciekawego Skansenu Przemysłu Naftowego. Co warto wiedzieć na temat zabytku, którym miłośników drewnianej architektury przyciąga Wietrzno?

Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła to ciekawy przykład drewnianego budownictwa oraz najważniejsza atrakcja, jaką może się pochwalić Wietrzno. Wzniesiona w 1752 roku świątynia może się pochwalić i pięknym otoczeniem, i ciekawą architekturą. Kościół ten nawiązuje swą formą do budowli późnogotyckich, stąd też w jego bryle ważne miejsce zajmują liczne dekoracje pseudogotyckie. Orientowany kościół jest ciekawym przykładem wykorzystania w architekturze drewnianej konstrukcji zrębowej. Wyjątkiem jest wieża, która ma konstrukcję słupowo-ramową, oraz kruchta, którą wzniesiono przy wykorzystaniu konstrukcji słupowej.

Trójdzielna budowla z zamkniętym trójbocznie prezbiterium i nawą, ma się czym pochwalić. Ciekawa bryła przyciąga uwagę zwiedzających, choć prawdziwe skarby kryją się w zabytkowym wnętrzu. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu XIX-wieczna polichromia figuralno-ornamentalna, którą można podziwiać na ścianach oraz na stropie prezbiterium. Uwagę przyciąga też ołtarz główny, będący ciekawym przykładem stylu późnobarokowego. Elementem wyposażanie, którego w trakcie zwiedzania kościoła pominąć nie można, jest późnogotycki obraz tablicowy Matki Bożej Anielskiej z ok. 1480 roku. To na nim zazwyczaj skupia się uwaga miłośników zabytków sztuki sakralnej, którzy w czasie wycieczki po terenie Podkarpacia bardzo chętnie odwiedzają niewielkie Wietrzno.