Podkarpackie miejscowości: Czerteż i jej skarby

Miejscowość Czerteż znana jest dzięki pięknej okolicy, bliskości Sanoka oraz cerkwi, dzięki której Podkarpacie jest krainą tak ciekawą dla turystów. To jedna z perełek bojkowskiego budownictwa oraz ciekawa pamiątka związana z miejscową społecznością grekokatolicką. Czerteż bez wątpienia może się okazać ważnym punktem w programie każdej wycieczki, a turyści z pewnością nie będą żałować czasu spędzonego na jej terenie. Co warto wiedzieć na temat miejscowości oraz znajdującego się tu zabytku?

Czerteż do miejscowość, która może się pochwalić długą historią. Nazwa wsi, będąca nazwą pochodzenia ruskiego, wskazuje na to, że wieś założono na surowym korzeniu w drodze wyrębu lasu. Wszystko wskazuje na to, że osadnictwo rozwijało się tu dzięki książętom ruskim, dla których okolice Sanoka były terenem bardzo ważnym w XIII wieku. To właśnie w tym wieku najprawdopodobniej zaczęła się rozwijać wieś, która dziś znana jest doskonale jako Czerteż.

Wiadomo, że dość wcześnie powstała tu cerkiew, jednak najstarsze obiekty sakralne nie zachowały się. Już w XV wieku istniała tu samodzielna parafia, zatem i miejscowa świątynia musiała mieć spore znaczenie. Nie wiadomo jednak nic na ten temat. Cerkiew, którą dziś tak chętnie odwiedzają wycieczki, jest przykładem architektury bojkowskiej z połowy XVIII wieku. Aż do 1947 roku służyła ona miejscowym grekokatolikom, jednak po Akcji „Wisła” została im odebrana. Podobnie jak wiele innych świątyń na terenie Podkarpacia, tak i ta świątynia niszczała pozostawiona bez opieki. W latach 80-tych przekazano ją katolikom. Dziś znów należy do grekokatolików, którzy starają się przywrócić jej atrakcyjny wygląd.

Choć większość ikon z tej cerkwi znajduje się w skansenie w Sanoku, warto ja odwiedzić. Ciekawe polichromie przyciągają tych, którzy w czasie wycieczki po tej części Polski chcą możliwie jak najlepiej poznać Podkarpacie. Wiele zasług dla tej świątyni ma też opiekująca się cerkwią od 2008 roku Fundacja im. Metropolity Andrzeja Szeptyckiego. To dzięki fundacji od 2009 roku prowadzone są prace związane z rewitalizacją zespołu cerkiewnego.