Skarby polskiej architektury w wyjątkowej podkarpackiej wsi Blizne

Blizne jest jedną z ciekawszych wsi, jakimi może nas oczarować Podkarpacie. Kto w czasie wycieczki po tej części kraju zatrzyma się w Bliznem, ten będzie mógł nacieszyć się widokiem jednego z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury w Polsce. To gotycki kościół pw. Wszystkich Świętych, mogący się pochwalić piękną sylwetką, ciekawym wnętrzem oraz wpisem na listę UNESCO. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Dlaczego jest on jednym z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury na ziemiach polskich?

O Kościele w Blizne

Kościół w Bliznem jest zabytkiem bardzo chętnie odwiedzanym i przez miłośników historii, i przez tych, których fascynuje sztuka sakralna. Położenie przy drodze łączącej Rzeszów z Sanokiem oraz wpis na listę UNESCO rozsławiły ten zabytek, a to oznacza, że chętnych na jego zwiedzenie nie brakuje. Świątynia ta może się dodatkowo pochwalić długą i ciekawą historią, sięgającą drugiej połowy XV wieku (z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki na jej temat). Według zdjęć przedstawionych na stronie internetowej https://www.polanczyk24.pl/ to sam kościół jest ciekawym przykładem konstrukcji wieńcowej, wzniesionej z jodłowych bali. Stromy, gontowy dach skutecznie przyciąga uwagę, podobnie jak trzykondygnacyjna dzwonnica, niegdyś z powodzeniem wykorzystywana jako punkt obserwacyjny.

Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?

Choć kościół ten w XVII wieku został rozbudowany, wciąż jest nie lada gratką dla miłośników sztuki gotyckiej. Kto zajrzy do wnętrza tej świątyni, ten będzie mógł ujrzeć wspaniałe polichromie. Ich najstarsze fragmenty są datowane na połowę XVI wieku. Służyły one jako „Biblia dla ubogich”, a przedstawione na nich sceny miały pokazywać w prosty sposób niepiśmiennym mieszkańcom wsi, co jest dobre, a co złe. To właśnie owo malarstwo ścienne sprawiło, że Blizne i drewniany kościół Wszystkich Świętych zyskały międzynarodowe uznanie. W świątyni tej czeka jednak wiele innych dzieł sztuki, którym warto poświęcić swój czas. Z pewnością warto zatrzymać się na dłużej przy ołtarzu bocznym, w którym znajduje się cudowna figura Matki Boskiej Laski Pełnej. Co wiemy na jej temat? Wiadomo, iż powstała ona w początkach XVI wieku i jest ciekawym przykładem szkoły Wita Stwosza. Pierwotnie ta drewniana figura była częścią tryptyku, jednak tylko jej udało się przetrwać do naszych czasów. Chrzcielnica z 1720 roku, ambona z początku XVII wieku – oto kolejne dzieła sztuki, jakimi może nas oczarować drewniany kościół w Bliznem.