Skład Sejmu z Podkarpacia po ostatnich wyborach

Na podstawie naszych kalkulacji, do parlamentu z regionu Podkarpacia zdobędą mandaty przedstawiciele czterech różnych komitetów wyborczych. W porównaniu do poprzedniego składu, Lewica traci swojego reprezentanta z tego obszaru, a także liczba posłów Prawa i Sprawiedliwości (PiS) maleje o dwie osoby.

Z 26 posłów wybranych z województwa podkarpackiego, najwięcej reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość. Spośród 16 przedstawicieli PiS, wszyscy uzyskali reelekcję, chociaż jedna z nich – Ewa Leniart – szybko zdecydowała się na rezygnację, aby zachować stanowisko wojewody. Na liście PiS znajdują się też czterej politycy Suwerennej Polski: Zbigniew Ziobro, Marcin Warchoł, Maria Kurowska i Piotr Uruski.

Kolejną grupę tworzą 5 posłów wybranych z listy Koalicji Obywatelskiej, wszyscy są członkami Platformy Obywatelskiej. To oznacza wzrost o jednego posła w porównaniu do poprzedniej kadencji.

Trzecia Droga wprowadza do parlamentu trzech nowych posłów. Adam Dziedzic reprezentuje Polskie Stronnictwo Ludowe, natomiast Elżbieta Burkiewicz i Bartosz Romowicz są członkami ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni.

Na Sejmową ławę zasiądą też dwaj przedstawiciele Konfederacji wybrani z województwa podkarpackiego, w tym powracający do parlamentu Andrzej Zapałowski.