Stępina. Spotkanie miłośników militariów

W styczniu 1945 roku spod Frysztaka ruszyła ofensywa I Frontu Ukraińskiego. W niedzielę miłośnicy historii i militariów odtworzą jedną z bitew między wojskami niemieckimi i radzieckimi

Bitwa zostanie zainscenizowana na terenie byłych kamieniołomów w Stępinie, nieopodal słynnych bunkrów. – Odtworzymy trzy ataki niemieckie i kontrnatarcie wojsk radzieckich, które przeszło w ofensywę. W bitwie weźmie udział około 60 osób. Zapowiedzieli się ludzie z całej Polski. Będzie również kilka armat, pojazdów opancerzonych. Na niemieckich mundurach nie będzie swastyk, a tzw. wrony będą pozasłaniane – wyjaśnia Rafał Jaworek z Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Galicja”, jeden ze współorganizatorów zlotu miłośników militariów.

Władze gminy Frysztak uważają, że takie imprezy są okazją do promocji gminy. – Mamy bunkry, trzeba je wykorzystać. Jesienią ubiegłego roku odbyło się pierwsze spotkanie miłośników militariów, są planowane kolejne – dodaje Jan Ziarnik, wójt gminy Frysztak.

Bitwa rozpocznie się o godzinie 14. Organizatorzy zapewniają wojskową grochówkę. Przy ognisku będzie się można ogrzać lub upiec kiełbaskę.

Dodano 20.02.2005 godz.21.55
FOTORELACJA z imprezy dostępna jest pod adresem:
http://www.Stepina2005.ePodkarpacie.com