Świat łemkowskiej duszy

Dla każdego miłośnika sztuki cerkiewnej i kultury łemkowskiej świeżo wydany album wydawnictwa Carta Blanca „Ikony i cerkwie. Tajemnice łemkowskich świątyń” jest lekturą niezbędną i konieczną.
Od wieków stanowią one nieodłączny element krajobrazu Łemkowszczyzny. Każda z nich jest wyjątkowym dziełem architektury i niepowtarzalnym świadectwem wiary okolicznych mieszkańców. Wnętrza świątyń kryją w sobie galerie sztuki cerkiewnej, przesycone niezwykłą atmosferą chrześcijańskiej liturgii. Można w nich obejrzeć zadziwiające ikonostasy, obrazy patronów i świętych, polichromie i krzyże. Album w interesujący sposób przybliża symbolikę ikon i łemkowskich cerkwi oraz ciekawostki, historię i legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zawiera wybór kilkuset , z wielu lat peregrynacji po terenie Beskidu Niskiego i Bieszczadów, wyjątkowych fotografii wraz z opisami. Zaprasza do niespiesznego kontemplowania piękna sztuki cerkiewnej, opartego na powtarzanych od wieków kanonach ikonograficznych.
W albumie m.in.: ikony i polichromie, cerkwie i kaplice, malowidła na chorągwiach, cmentarze i krzyże, pseudolatarnie i makowice, wieże i dzwonnice, łemkowskie chaty, historia i architektura, symbolika ikon, ciekawostki i legendy.