Skarby Podkarpackie reaktywacja

– Po krótkiej przerwie znów rozpoczynamy wydawanie czasopisma „Skarby Podkarpackie”. Stowarzyszenie Pro Carpathia z Rzeszowa, które od trzech lat szuka środków na koszty druku może pochwalić się skutecznością działań. Praktycznie przez najbliższe dwa lata formuła bezpłatności naszego wydawnictwa będzie zachowana – podkreśla Krzysztof Staszewski, prezes Stowarzyszenia.

– Wiemy, że czytelnicy czekali na kolejne numery, bo sygnałów od zniecierpliwionych mieliśmy aż nadto. No, ale wreszcie jest i jako pierwszy w tym roku rozpoczyna serię zeszytów dotowanych z różnych źródeł. Ten pierwszy to efekt wygranego konkursu ogłoszonego przez Urząd Miasta Rzeszowa. A następne będą finansowane w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013 – wyjaśnia Krzysztof Zieliński, redaktor naczelny.
W najnowszym numerze ciekawie prezentuje się tekst o kolekcji rycin Loggi Watykańskich ze zbiorów Dąbskich przechowywanych w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Kolejny to ciekawa opowieść o jednym z najcenniejszych ołtarzy barokowych na Podkarpaciu znajdującym się kościele OO. Bernardynów w Rzeszowie. Po raz pierwszy pojawił się także materiał o zabytkowych posadzkach z przełomu XIX i XX wieku.
Stabilność finansowa pozwala uruchomić pewne cykle tematyczne. Pierwszym z nich są fotograficzne relacje Jerzego Wygody o zachowanych cmentarzach żydowskich na Podkarpaciu. Pierwszy to fotoreportaż z kirkutu na Czekaju w Rzeszowie). Kolejny to opowieści Jacka Stachiewicza o zamkach i dworach, pokazujące rodowe siedziby poprzez ich budowniczych i mieszkańców. W numerze tekst o trudnych losach rzeszowskiego zamku.
Tradycyjnie, bezpłatne egzemplarze „Skarbów Podkarpackich” czekają w siedzibie wydawcy: Stowarzyszenie „Pro Carpathia” w Rzeszowie, na ulicy Gałęzowskiego 6/305.
Dostępny jest także w wersji elektronicznej na stronie www.skarbypodkarpackie.pl.