Szlak Tradycyjnego Rzemiosła Podkarpacia

Zachęcamy do odwiedzenia Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła, do wędrówki szlakiem kultury ludowej i dawnych rzemiosł, odwiedzenia pięknych miejsc, leżących poza głównym trasami turystycznymi, do poznania twórców i wytworów rękodzieła.

Projekt turystyczno-kulturowy Szlak Tradycyjnego Rzemiosła prezentuje bogate dziedzictwo kultury ludowej i zanikającego na naszych oczach wiejskiego rzemiosła, upowszechnienia wiedzę o rękodziele i ma na celu kształtowanie tożsamości regionalnej oraz promocję tradycyjnych twórców.

Szlak Tradycyjnego Rzemiosła to przede wszystkim miejsca spotkań z rzemieślnikami, którzy chętnie przyjmują gości w swoich pracowniach. Po wcześniejszym umówieniu się, można nie tylko oglądać i zamawiać produkty rękodzieła, ale również aktywnie uczestniczyć w warsztatach.
Szlak to także baza instytucji kultury: muzeów, galerii i izb regionalnych, które zapraszają do skorzystania ze swojej oferty wystawienniczej i edukacyjnej.

Obecnie Szlak Podkarpacki obejmuje 3 trasy – Leżajska, Łańcucka, Strzyżowsko-Tarnobrzeska – 18 miejscowości i 27 twórców, reprezentujących 13 rzemiosł.

W ramach Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła odbywają się: imprezy i pokazy plenerowe, cykle warsztatów oraz konkursy i wystawy nawiązujące tematyką do dziedzictwa kultury regionalnej.

Szlak pozostaje otwarty na kolejnych twórców i instytucje kultury regionalnej.

Wiadomość została nadesłana przez: Fundacja NADwyraz