Top 5 atrakcji w Barcelonie

Pod wieloma względami sama Barcelona jest jedną wielką atrakcją. Centrum katalońskiej kultury jest jednym z najpopularniejszych miejsc na świecie, lśniącym, oszałamiającym miastem pełnym muzeów, restauracji, słynnych zabytków i pięknych ludzi.

Rozpoczynając ranking najlepszych atrakcji nie można również zapomnieć o klubie piłkarskim FC Barcelonie, o której na bieżąco są publikowane newsy sportowe we wszystkich katalońskich gazetach. Nic dziwnego! Przecież to miasto żyje piłką nożną każdego dnia. Bez względu jednak na preferowaną formę podróży, znajdziesz tu coś dla siebie. Zapraszamy do lektury, w której poznasz miejsca warte uwagi. Oczywiście to będzie tylko mała część atrakcji tego pięknego miasta.

1. Sagrada Familia

Wznosząca się ponad pejzaż Barcelony, Sagrada Família będzie najwyższym kościołem na świecie po ukończeniu (szacowany na 2026 rok). Ta 130-letnia praca miłości, wymyślona przez Antoniego Gaudiego, jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych bazylik na świecie, ale także jedną z najczęściej odwiedzanych. 

Co roku przybywają tu trzy miliony turystów, aby podziwiać architektoniczne osiągnięcie, które połączyło naturę, światło i religię w jeden oszałamiający zespół. Wnętrze jest jak gigantyczna układanka, a każdy nowy styl wtapia się w resztę wizjonerskiego projektu Gaudiego.

2. La Rambla

To bez wątpienia najbardziej znana ulica w Barcelonie. Rozciągająca się od Port Vell do Plaça de Catalunya w centrum La Rambla oferuje mnóstwo sklepów, stoisk z kwiatami, dzieł sztuki i atrakcji. Jeżeli odwiedzisz Barcelonę to na pewno będziesz słyszeć o tej ulicy, a jeśli już na niej będziesz to nie przegap ozdobnej fontanny Canaletes, targu Boqueria, opery Liceu i Teatre Principal.

3. Katedra w Barcelonie

Zawsze warto zajrzeć do katedry w odwiedzanym mieście, a Barcelona nie jest wyjątkiem. Jego katedra jest imponującym przykładem architektury gotyckiej, która jest obecnie obiektem dziedzictwa kulturowego, a od 1929 roku narodowym pomnikiem historii. 

Poświęcony jest Świętemu Krzyżowi i świętej Eulalii, patronce Barcelony, która została zamęczona przez Rzymian i której szczątki spoczywają w krypcie. Oprócz artystycznego i architektonicznego bogactwa wnętrza warto zobaczyć klasztor z 13 białymi gęsiami (po jednej na każdy rok życia św. kaplica. Jeśli przyjedziesz w sobotę lub niedzielę rano, możesz nawet być świadkiem innej katalońskiej tradycji, tańca Sardana, wykonywanego na placu przed katedrą.

4. Muzeum Picassa

Jeśli jakość muzeum mierzy się liczbą osób stojących w kolejce do wejścia, Muzeum Picassa zajmuje pierwsze miejsce. Muzeum zostało stworzone przez Picassa oraz jego przyjaciela i sekretarza Jaime Sabartèsa, który przekazał na ten cel swoją kolekcję. Stała kolekcja obejmuje ponad 3800 dzieł, a także szereg wystaw czasowych.

5. Targ La Boqueria

Jego straganiarze musieli uczyć się języków i zajmować się public relations, ponieważ La Boqueria jest nie tylko głównym targowiskiem spożywczym w Barcelonie, ale jest obecnie głównym celem turystycznym. Tuż przy La Rambla jest to największy targ w Katalonii, z ponad 300 straganami i powierzchnią 2583 metrów kwadratowych. Mnóstwo ludzi sprzedaje kawałki, mnóstwo płóciennych dachów. Pomyśl o jakimś nieznanym przysmaku, a prawie na pewno go tutaj znajdziesz. A produktów rzemieślniczych jest pod dostatkiem.