Wioski duchów w Bieszczadach – czyli o opuszczonych miejscach

 

Bieszczady zachwycają pod wieloma względami – majestatyczne krajobrazy, ogromne zalesienie i mnogość rozmaitej przyrody, w tym wielu, niespotykanych w pozostałych zakątkach naszego kraju, unikalnych gatunków zwierząt. Nie dziwi więc, że jest to region niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym, do którego to co roku tłumnie ściągają rzesze spragnionych wypoczynku ludzi. Choć Bieszczady kojarzą się przede wszystkim z górskimi szczytami, niepowtarzalną i urokliwą naturą – nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że niegdyś było to miejsce cechujące się ogromnym zaludnieniem, w którym mieszkali ludzie o rozmaitych wyznaniach i kulturach. Po nich wszystkich zostały jednak jedynie opuszczone już wioski i cmentarze, które z roku na rok popadają w coraz to większą ruinę. Jeżeli Twoim wakacyjnym kierunkiem są Bieszczady, przedstawimy mniej oczywiste możliwości aktywnego spędzenia w nich czasu!

Bieszczady tętniące życiem.

Niegdyś region ten był zaludniony w znacznym stopniu – w Bieszczadach od początku XX wieku znajdowały się pensjonaty, karczmy czy już wtedy popularne stoki narciarskie. Mieszkali tu ludzie o różnych narodowościach, wyznaniach i kulturach – wszyscy Ci żyli jednak we wzajemnym szacunku i tolerancji. Sytuacja zmieniła się diametralnie zarówno podczas II Wojny Światowej, jak i na krótko po jej zakończeniu – liczne prześladowania, przesiedlenia czy wreszcie zmiana dotychczasowych granic państwa doprowadziły do tego, że wiele rodzin zostało ze sobą zwyczajnie rozdzielonych. Wioski, niegdyś tętniące życiem, całkowicie opustoszały.

Bieszczadzki Worek.

Bieszczadzki Worek to określenie, które skupia w sobie tereny Tarnawy Niżnej i Górnego Sanu – niegdyś tętniło tu życie, dziś jednak po dawnych mieszkańcach tych terenów pozostały jedynie ruiny domostw, cerkwi czy zaniedbanych cmentarzy. Jest to jednak wciąż szlak stosunkowo dziki i nieprzedeptany, dlatego wyprawa w te miejsce polecana jest jedynie dla bardziej doświadczonych turystów.

Beniowa.

Beniowa to niewielka wioska, której historia sięga XVI wieku. Jeszcze w ostatnim stuleciu zamieszkiwana była przez ponad 600 osób – wszyscy Ci zostali jednak stąd wysiedleni, a Beniowa obecnie zamieszkiwana jest jedynie przez kilka osób po stronie granicy ukraińskiej.