Zapadł werdykt na temat budowy drogi ekspresowej S19

W miejscowości Wyżne w województwie podkarpackim zapoczątkowano budowę odcinka drogi ekspresowej S19. Ten 11-kilometrowy odcinek będzie łączyć Babicę z Jawornik. Zakończenie tej wielkiej inwestycji infrastrukturalnej przewidziano na wrzesień 2026 roku.

Jak informuje oddział rzeszowski Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, pierwszymi działaniami na terenie budowy będzie przeprowadzenie rozpoznania saperskiego, realizacja niezbędnej inwentaryzacji oraz wyznaczenie geodezyjne. Według Joanny Rarus, rzeczniczki prasowej GDDKiA w Rzeszowie, kolejnymi etapami będą budowa dróg technologicznych, tworzenie placu budowy i magazynów materiałowych, a także rozpoczęcie prac związanych z wycinką zadrzewionych i zarośniętych terenów. Planowane jest również usunięcie korzeni i karpin oraz przeprowadzenie prac archeologicznych.

Rzeczniczka podkreśliła również, że firma wykonawcza Intercor planuje przystąpić do pierwszych robót ziemnych, tj. odhumusowanie terenu oraz roboty mostowe, które obejmują przygotowanie fundamentów dla przyszłych mostów. Firma Intercor będzie także odpowiedzialna za prace związane z wyburzeniem budynków oraz usuwaniem wszelkich kolizji z sieciami infrastrukturalnymi, takimi jak sieci gazowe, elektryczne czy teletechniczne.

Planowane jest także powstanie skomplikowanego systemu drogowego, który obejmuje 11,6 km drogi ekspresowej o dwujezdniowym przekroju z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku (plus pas awaryjny). Dodatkowo, zostanie zbudowany węzeł komunikacyjny Żarnowa – Strzyżów, który znajdzie się w pobliżu miejscowości Strzyżów na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1931R. W ramach inwestycji powstanie również Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik (kierując się w stronę Rzeszowa), a także zostaną wybudowane różnego rodzaju obiekty inżynierskie.