Znamy i kochamy Bieszczady – wyniki konkursu

W piątek 4 marca 2005 roku w godzinach popołudniowych niezwykły ruch panował na korytarzach Liceum Ogólnokształcącego w Lesku. Grupki młodzieży z gimnazjów kierowały się do klas na pierwszą część konkursu pod hasłem „O Bieszczadach wiem prawie wszystko”. Zawodnicy odpowiadali na pytania testowe dotyczące Bieszczadów. Druga część konkursu rozpoczęła się o godzinie 1830 na sali gimnastycznej, bogato udekorowanej szyldami firm sponsorów. Był to finał, w którym wzięło udział dziesięciu uczniów. Konkurs prowadzili nauczyciele i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego. Pytania dotyczyły wiedzy o przyrodzie, wydarzeniach kulturalnych, niezwykłych miejscach i zabytkach Bieszczadów. Zawodnicy próbowali także sił w konkursie krasomówczym, który był dla nich najbardziej stresujący. Musieli także wykazać się umiejętnością korzystania z mapy turystycznej naszego regionu. Ostatnia konkurencja wiązała się ze sprawnym liczeniem, a dotyczyła czasu przejazdu pociągu przez tunel w Łupkowie – tutaj odpowiedzi były bardzo różne. Dodatkowych emocji dostarczyła obecność ekipy TVP1, która filmowała zmagania uczestników konkursu dla programu „Miasto marzeń”.
Po przeliczeniu punktów zwyciężyła uczennica Marcelina Matwiej – ZSP nr 2 w Ustrzykach Dolnych, II miejsce zajęła Natalia Malec – Publiczne Gimnazjum w Średniej Wsi, III miejsce Żaneta Duma – ZSP w Olszanicy.
Na kolejnych miejscach uplasowali się:
– Bartosz Fedycki – ZSP w Olszanicy
– Tomasz Solon – ZSP nr 1 w Ustrzykach Dolnych
– Julita Barzycka – Publiczne Gimnazjum w Średniej Wsi
– Emilia Flankowska – ZSP nr 2 w Ustrzykach Dolnych
– Anna Kinasz ZSP nr 2 w Ustrzykach Dolnych
– Jacek Miller – Publiczna Gimnazjum w Mchawie
– Małgorzata Kowalik – Publiczna Gimnazjum w Mchawie
W przerwach między konkurencjami piosenki rajdowe i turystyczne, przy wtórze gitary, śpiewała grupa wokalna z Liceum. Najradośniejszym momentem było wręczanie dyplomów i nagród. Trzeba przyznać, że oprócz zwycięzców „słodkie” upominki od firmy „Mieszko” otrzymali wszyscy uczestnicy zawodów.
Na zakończenie zabrali głos, dziękując młodzieży za sportową rywalizację i wiedzę zaproszeni goście: wicestarosta Pan Stanisław Szelążek, wiceburmistrz Pan Mariusz Wermiński i starszy wizytator Pan Jan Barut. Miłym akcentem było podziękowanie pod adresem Pani Zofii Nawracaj ze Szkoły Podstawowej w Stefkowej, która przed szesnastu laty wpadła na pomysł zorganizowania konkursu pod hasłem „O Bieszczadach …”. Organizatorką obecnej szesnastej edycji konkursu była prof. Dorota Białogłowicz przy współpracy z prof. Stanisławem Lelkiem i prof. Katarzyną Wermińską, wszyscy z LO w Lesku.
Wiele ciepłych i serdecznych słów skierował pan dyr.Bernard Baran, gospodarz szkoły, do opiekunów i młodzieży startującej w konkursie, gratulował zwycięzcom i uczestnikom zawodów, podziękował także nauczycielom i uczniom Liceum Ogólnokształcącego, organizatorom zawodów.
Należy podkreślić, że z dużym zaangażowaniem w zorganizowanie i prowadzenie poszczególnych konkurencji włączyła się młodzież zafascynowana turystyką, finaliści poprzednich edycji konkursu: Ania Konik i Kamil Bandrowski.
Impreza odbyła się dzięki wielkiemu sercu i hojności instytucji, firm, które ufundowały nagrody dla uczniów. Serdeczne podziękowania kierujemy, jak powiedziała prof. Katarzyna Wermińska do: Firmy cukierniczej „Mieszko” S.A., Zarządu Oddziału PTSM w Krośnie, Starostwa Powiatowego w Lesku, Urzędu Miasta i Gminy w Lesku i Ustrzykach Dolnych, Urzędu Gminy w Baligrodzie, Olszanicy i Solinie, Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Bieszczadzkim, Ośrodkowi Naukowo-Dydaktycznemu BdPN w Ustrzykach Dolnych, Podkarpackiemu Bankowi Spółdzielczemu w Lesku, Bankowi PKO BP w Lesku, Piekarni Szelców z Leska, Firmie Fuji Ekspres Foto „Trio” z Leska, Marketowi „Stokrotka”, Bieszczadzkiemu Stowarzyszeniu Ekoturystycznemu BASZTA, Agencji Turystyczno-Promocyjnej „Bieszczady”. Patronat medialny nad imprezą objęli: Magazyn Turystyczny „PODRÓŻE” i Podkarpacki Portal Turystyczny „ePodkarpacie.com”.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy naszym sponsorom w imieniu nagrodzonych – Dyrekcja, Uczniowie, Profesorowie Liceum Ogólnokształcącego w Lesku.