Podczas letnich dni wielu kierowców ignoruje słabo działające wycieraczki. Problem pojawia się jednak, kiedy spadnie deszcz. Wycieraczki, które nie działają tak, jak powinny, zostawiają bowiem nie tylko denerwujące smugi, ale potrafią być też niebezpieczne. Podczas mocnych opadów deszczu bardzo ważne jest, aby cała woda z szyby została usunięta. W przeciwnym wypadku pole widzenia kierowcy jest ograniczone.
Najczęściej za winowajcę zostaje uznawane pióro wycieraczki, ale nie zawsze tak jest. Kiedy po wymianie pióra okazuje się, że wycieraczki wciąż nie działają tak, jak powinny. To winowajcą najprawdopodobniej jest ramię wycieraczki.
Większość kierowców wie, jak zmienić pióro, jednak nie każdy wie, jak zmienić ramię wycieraczki, dla takich osób przygotowaliśmy krótki opis, jak takie ramie wycieraczki wymienić.
Dlaczego ramie wycieraczki się uszkodziło?
Podobnie jak w przypadku wielu innych części samochodowych najczęściej powodem awarii jest korozja. Dostaje się ona do zawiasu ramienia wycieraczki i sprawia, że nie działa ono tak swobodnie jak powinno. W takiej sytuacji sprężyna nie jest w stanie wystarczająco mocno dociskać pióra do szyby, przez co ta nie zbiera całej wody. Jeśli taki problem pojawi się w trasie, to można zastosować rozwiązanie doraźne, polegające na spryskaniu zawiasu preparatem smarującym w sprayu. Powinno to na jakiś czas rozwiązać problem, ale tak jak już pisaliśmy, jest to rozwiązanie tymczasowe i należy pamiętać, aby jak najszybciej wymienić ramię wycieraczki.
Wymiana ramienia wycieraczki
Aby zdemontować uszkodzone ramie wycieraczki, należy na początek usunąć kapturek maskujący, umieszczony w miejscu, w którym ramię przymocowane jest do reszty mechanizmu wycieraczek. Po jego usunięciu twoim zadaniem będzie odkręcenie nakrętki. Jeśli jednak korozja uderzyła w zawias, to bardzo możliwe jest, że korozji uległ również gwint nakrętki i wieloklin. W takiej sytuacji po raz kolejny dobrze jest skorzystać z pomocy preparatu smarującego w płynie. Dobrze jest dać mu około godziny, aby mógł się wedrzeć w gwint i rowki wieloklinu, na którym zamontowane jest ramie. Po tym zabiegu ramie powinno z większym lub mniejszym trudem opuścić swoje miejsce. Następnie wystarczy zamontować nowe ramie.