Muzeum w Rzeszowie 2 nowe wystawy: Broń i akcesoria myśliwskie oraz Kultura wysocka

Od 28 czerwca do końca sierpnia br. w salach Muzeum Okręgowego w Rzeszowie prezentowana jest wystawa ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego pt. „Broń i akcesoria myśliwskie od XVI do XIX wieku”, współfinansowana ze środków europejskich w ramach Programu Współpracy Przygranicznej PHARE. Na ekspozycji można oglądać przykłady broni i oporządzenia myśliwskiego z różnych krajów europejskich, w tym z Polski (szczególnie z dawnych Kresów Rzeczypospolitej). Dopełnieniem zabytków lwowskich są obrazy o tematyce łowieckiej pochodzące ze zbiorów własnych muzeum.
Kolekcja broni pozwala prześledzić ewolucję myślistwa poprzez zmiany narzędzi używanych podczas łowów na przestrzeni kilkuset lat. Zobaczymy przykłady broni białej (kordelasy, puginały, noże, tasaki) i palnej (strzelby, arkebuzy, garłacze, dubeltówki). Nie zabraknie również łuku oraz kuszy. Praktycznie każdy z prezentowanych eksponatów można podziwiać nie tylko ze względu na jego cechy użytkowe, ale także walory estetyczne. Niejednokrotnie stanowią one prawdziwe dzieła sztuki, składające się na jeden z elementów tradycji myśliwskiej.
Obok „zabójczej broni” prezentowane są akcesoria (oporządzenie) myśliwskie: strzały, bełty, prochownice, ładownice, sakwy i torby (tzw. tajstra – torba na żywność), bukłak oraz myśliwskie rzemiosło artystyczne (kielichy, puchary, naczynia i talerze ze scenami myśliwskimi).
Myślistwo to nie tylko rytuał zabijania zwierzyny, ale także w ogólnym pojęciu hobby (pasja) – sposób na realizację swoich zainteresowań, a nawet sposób na życie, moda zarówno, co do strojów jak i uzbrojenia, zwyczaje i obyczaje łączące brać myśliwską, oraz trofea. Nie sposób wyobrazić sobie domu szlacheckiego bez myśliwskich trofeów oraz obrazów o tematyce myśliwskiej, które przechodziły z pokolenia na pokolenie.
Współczesnego człowieka często ogarnia tęsknota za dawnymi polowaniami, ale przede wszystkim za całą otoczką, która była z nimi związana. Od lat nie zmieniły się tylko: myśliwy i zwierzyna, którzy stanowią podstawę łowiectwa i myślistwa. Niestety tak jak przed kilkuset laty, tak i teraz ten przywilej dotyczy najczęściej tylko wybranej grupy społecznej.

Wystawę archeologiczną Kultura wysocka – wschodnia rubież środkowoeuropejskiej cywilizacji epoki brązu można oglądać w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie od 21 czerwca do końca sierpnia 2005 roku. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego, a całe przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków europejskich w ramach Programu Współpracy Przygranicznej PHARE. Wiecej informacji: tutaj

Ekspozycje stałe w Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego w Rzeszowie:
– Galeria Dąmbskich. Malarstwo europejskie XVI-XIX wieku (tłem dla obrazów są meble z XVIII i 1 połowy XIX wieku)
– Porcelana i fajans XVII-XX wieku
– Galeria Malarstwa Polskiego XVIII-XX wieku. Portrety, pejzaże, sceny rodzajowe i martwe natury mistrzów polskich
– Kamień – brąz – żelazo. Archeologia Polski południowo-wschodniej

Ekspozycje czasowe w Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego w Rzeszowie:
Kultura wysocka – wschodnia rubież środkowoeuropejskiej cywilizacji epoki brązu. Wystawa ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego – czynna od 21 czerwca 2005 do końca sierpnia 2005

Broń i akcesoria myśliwskie od XVI do XIX wieku. Wystawa ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego – czynna od 28 czerwca 2005 do końca sierpnia 2005

Godziny otwarcia Muzeum:
Muzeum (gmach główny) na ul. 3-go Maja 19 i wszystkie Oddziały (M. Etnograficzne oraz M. Historii Miasta Rzeszowa z Podziemną Trasą Turystyczną) są czynne:
wtorek-czwartek 9.00-15.00
piątek 10.00-17.30
niedziela 9.00-15.00 (wstęp wolny).
Bibioteka w gmachu na ul. 3-go Maja 19:
środa, czwartek, piątek 10.00-14.30;

Bilety wstępu:
– Gmach główny na 3-go Maja:6,5 zł normalny, 4,5 zł ulgowy, 20 zł przewodnik;
– Oddział Etnograficzny:5,5 zł normalny, 3,5 zł ulgowy, 20 zł przewodnik;
– Muzeum Historii Miasta Rzeszowa: 5,5 zł normalny, 3,5 zł ulgowy, 20 zł przewodnik;
– Podziemna Trasa Turystyczna: 5,5 zł

UWAGA! zwiedzanie łączone Podziemnej Trasy Turystycznej i Muzeum Historii Miasta Rzeszowa: 7,5 zł
UWAGA! Bilet-karnet zapewniający wstęp do wszystkich Muzeów: 16 zł normalny, 11 zł ulgowy