Nowe wystawy w Muzeum w Stalowej Woli

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli ul. Sandomierska 1 zaprasza na wystawy: POLSKI PLAKAT ART DÉCO
ze zbiorów Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie 3 listopada – 3 grudnia.
Dzięki udostępnieniu blisko stu plakatów art déco z bogatych zbiorów Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie, pojawiła się możliwość, by ta niezwykle ważna dla dziejów sztuki polskiej XX wieku dziedzina plastyki pełniej zaistniała w świadomości współczesnych polskich odbiorców. Stalowa Wola jest przy tym miejscem szczególnie dobrze korespondującym z tematem wystawy, jako miasto powstałe w czasach II Rzeczypospolitej i budowane także w stylu art déco.
W życiu politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym odrodzonego państwa plakatowi przypadła ważna rola. Z samej swej definicji pełnił on wówczas najlepiej zadania utrwalania, informowania i uświadamiania idei oraz rzeczy istotnych, jak i po prostu modnych. Charakterystyczne cechy formalne art déco: wyraźna, zgeometryzowana linia, płaska plama barwna, zrytmizowana kompozycja złożona z uproszczonych, dekoracyjnie zestawionych elementów uwydatniających jednoznaczność przedstawianego tematu, najpełniej wyraziły się właśnie w grafice użytkowej tamtych lat.
Jednocześnie wystawa przenosi nas w klimat tamtych lat, przypominając poprzez treść eksponowanych plakatów, wydarzenia fakty i przedmioty nierozerwalnie związane z epoką 20-lecia międzywojennego.

FOTOGRAFIA DZIKIEJ PRZYRODY 2005, 3 – 26 listopada
Od ponad czterdziestu lat BBC Wildlife Magazine i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie organizują konkurs na najlepszą fotografię dzikiej przyrody (Wildlife Photographer of the Year). Biorą w nim udział fotografowie z kilkudziesięciu krajów, zaś nagrodzone zdjęcia składają się na wystawę pokazywaną na całym świecie. Na tegoroczną edycję wystawy składają się 83 zdjęcia, nagrodzone i wyróżnione w kilkunastu kategoriach. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród niemal 17 tys. fotogramów wykonanych przez 1410 autorów z 57 krajów. Cele, jakie przyświecają organizatorom konkursu i wystawy, są następujące: podniesienie statusu fotografii dzikiej przyrody do rangi głównych nurtów współczesnej sztuki; inspirowanie nowych pokoleń fotografów do tworzenia ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody; eksponowanie zgromadzonych fotografii na całym globie, tak by ukazać jego mieszkańcom wspaniałość, dramatyzm, piękno i różnorodność życia na Ziemi i pobudzić w nich dbałość o jej przyszłość.
Po raz trzeci w historii wystawy są na niej zdjęcia wykonane przez polskiego fotografa. Tym razem jest to młody warszawianin Mateusz Kowalski, zdobywca III nagrody i wyróżnienia w jednej z kategorii konkursu. Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart – Jerzy Zegarliński.

MONEIDY I PODSZEPTYWACZE
Rzeźba Stanisława Magdziaka, 3 listopada – 3 grudnia
Stanisław Magdziak, artysta działający w Stalowej Woli, odbył studia w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby. Dyplom uzyskał w 1975 roku w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Miał kilka wystaw indywidualnych, brał udział w wystawach zbiorowych. Posiada w swoim dorobku liczne realizacje rzeźbiarskie w kraju, m.in. popiersie Jana III Sobieskiego – Rozwadów, popiersie Tadeusza Kościuszki dla Muzeum w Połańcu, rzeźba monumentalna „Ptak” – Gorzyce, ponadto medale w brązie (Tarnobrzeg, Nisko, Stalowa Wola).
Zajmuje się rzeźbą, malarstwem, rysunkiem medalierstwem, ceramiką, projektowaniem architektonicznym Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Nagrody: na Międzynarodowym Biennale Dantego w Rawennie oraz na wystawie „Sztuka Polska” w Paryżu. Prace w zbiorach w kraju i za granicą (m.in. Holandia, Niemcy, USA, Kanada).

Zapraszamy również na wystawy stałe
„Z DZIEJÓW REGIONU NADSAŃSKIEGO”
(archeologia, etnografia, historia)

GALERIA MALARSTWA POLSKIEGO
z amerykańskiej kolekcji Tma Podla

Muzeum czynne:
poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 8–15.30,
wtorek: 8 – 18,
sobota, niedziela: 16 – 19,
W soboty wstęp bezpłatny.
Poza godzinami otwarcia można zwiedzać Muzeum po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym (tel. 015 844 85 56 od poniedziałku do piątku w godz. 7 – 21); Muzeum położone jest w dzielnicy Rozwadów, przy ul. Sandomierskiej 1, parking obok budynku. Dojazd PKP – stacja Stalowa Wola-Rozwadów, PKS – przystanek Rozwadów- Rynek, lub MKS linii 1, 2, 3 spod dworca PKS w Stalowej Woli.